Martin Drahoš je zakladateľom spoločnosti BEEP.world, v ktorej vytvárajú prostredníctvom podujatí prostredie pre budovanie dôvery, rozvoj obchodných vzťahov, ale okrem toho aj osobnostný a firemný rozvoj. S Martinom sa v podcaste rozprávame o téme networking, ktorá je v biznis prostredí veľmi dôležitá, pretože ako Martin hovorí „vzťahy sa budujú dlhodobo, ale miznú veľmi rýchlo“.
Vybrali sme 5 najzaujímavejších myšlienok, o ktoré sa Martin s nami podelil.
1. Pri networkingu je dôležité si uvedomiť, že by ste do neho nemali ísť s tým, že chcete niečo získať, ale s tým, že chcete dávať. Musíte byť teda pripravený niečo odovzdať a byť proaktívny v tom, že ste „priestor“ pre to, aby z vás mohli druhí čerpať, a aby aj opačná strana chcela to isté a je zákonité, že jedného dňa to príde.
2. Networking nie je len o tom, ako predať nejaký produkt, ale je to o odovzdávaní know-how a skúseností.
3. Pred tým, ako si vyberiete networking a navštívite ho, by ste mali urobiť ešte jeden krok, a to urobiť si cieľ. Podstatné je zistiť, čo vlastne chcete riešiť, aké máte očakávania, aké kontakty si potrebujete rozširovať. Otázky a ich odpovede si musíte stanoviť vopred a podľa toho si vybrať networking, aby vám sedela jeho atmosféra a ľudia, ktorých tam spoznáte.
4. Networking je určený pre tých, ktorí sú pripravení zdieľať svoje skúsenosti, kontakty, príležitosti, ale zároveň radi komunikujú a majú radi ľudí. Títo ľudia zároveň by mali chcieť byť akýmsi prostredníkom prenosu informácií a vedieť ich správne prepájať.
5. Keď sa už rozhodnete networking navštíviť, nezabudnite si so sebou zobrať fyzické vizitky a zápisník, kde si zaznamenáte potrebné veci, pretože počet informácií bude taký, že sa vám to všetko skreslí. Na sebaprezentovanie budete potrebovať 2 základné veci – emóciu a informáciu, a teda to, čím ste charakteristický a to urobiť tak, aby ste pri tom boli prirodzený.
Situácia od začiatku vypuknutia pandémie nepraje osobným networkingom. To však neznamená, že sa kontakty nedajú budovať. Martin nám v podcaste rozpráva, ako si s touto situáciou poradili oni. Nechajte sa inšpirovať Martinovými radami a vypočujte si celý podcast.
Martin sa na záver lúči so svojimi radami:
1. Na začiatku treba mať nejakú stratégiu, plán. Ak na začiatku toto nemáme, nevieme, kam ideme, prečo tam ideme, tak si tu cestu nezvolíme správne. Plán, alebo stratégia potom potrebujú neustálu korekciu, pretože sú tu nejaké vplyvy, ktoré treba monitorovať, a potom vyhodnocovať.
2. Dôležitá je tvorba spoločenstva a zdieľanie, a to predovšetkým v tejto dobe. Ekonomická časť bude mať dopady, a keď nebudeme schopní zdieľať a mať spoločenstvá, ktoré sa navzájom podporujú, tak to bude veľký problém. Lepšie na pol plynu spoločne, ako osamotene.