Tento týždeň Barbora Mareková pokračuje v rozhovore so psychologičkou a psychoterapeutkou Hanou Vojtovou. V prvej časti rozhovoru Hana vysvetlila, ako vzniká takzvané disociatívne prežívanie, ktoré je následkom traumatizácie v detstve. Ide o obranný mechanizmus, keď sa deti naučia odpájať sa od fyzických alebo aj psychických podnetov.
V dnešnej epizóde Hana vysvetľuje, ako terapeutky a terapeuti pomáhajú dospelým ľuďom takéto odpájanie sa uzdraviť.
“V psychotraumatológií sa vždy dívame na to, ako môže to, s čím človek prichádza, súvisieť s tým, čo zažil. A aké majú tie veci, ktoré zažil a nespracoval, teraz dôsledky,” vraví Hanka v podcaste.
“A keď toto začíname objavovať, tak sa aj u komplexnej posttraumatickej stresovej poruchy (CPTSP) a aj u disociatívnej poruche identity (DID) začína objavovať niečo ako problematické detstvo alebo vyrastanie – zväčša je to dysfunkčná rodina alebo týranie, zanedbávanie a niekedy aj sexuálne zneužívanie. U ľudí s DID to môže byť tak, že tieto veci mohli byť dokonca aj úplne zabudnuté a začínajú objavovať až v priebehu terapie. Alebo sa objavili pred terapiou, ale nejakým nečakaným spôsobom. Tie spomienky sú často uložené vo vrstvách, že najprv sa objavia tie, v uvodzovkách, najnevinnejšie, a až postupne sa dostávame k tým naozaj ťažkým zážitkom,” dodáva.
Hanka rozpráva o tom, ako sa diagnostikuje a lieči aj takzvaná disociatívna porucha identity (DID), ktorá je najzávažnejším následkom následkom traumatizácie v detstve, aký dnes poznáme.
Vysvetlí tiež, prečo si traumatické zážitky z detstva nemusíme pamätať, a ako vyzerá proces ich postupného odkrývania. Rozprávajú sa aj o takzvanej identifikácií s páchateľom – teda o tom, prečo máme my ľudia sklon brániť človeka, ktorý nám v detstve ubližoval a preberať jeho vysvetlenia a názory na to, čo sa dialo alebo deje.
Spomenuté v podcaste:
Trauma a disociace – Bolest vnitřního rozdělení (Hana Vojtová)
Hostka odporučila knihy:
Pema Chödrön (autorka) – všetky knihy a prednášky dostupné na internete
Kapitoly:

(00:00) Úvod
(01:58) Ako sa lieči disociatívne prežívanie
(12:40) Ako sa odhaľuje disociatívna porucha identity
(24:18) práca s rôznymi časťami osobnosti
(35:25) prečo sa bojíme vidieť realitu svojho detstva
(48:34) Ako pracujú terapeuti v dlhodobej terapii
(01:18:51) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠[email protected]⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠sme.sk/podcasty⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.

See omnystudio.com/listener for privacy information.