Prečo sa hnevám? Čo potrebujem? Čo ma baví? A kedy zažívam pokoj?

Väčšina z nás si tieto otázky nekladie – žijeme v zhone a nevnímame, aké sú dôležité. Často sa potom nevyznáme sami v sebe a je pre nás ťažšie porozumieť aj ľuďom naokolo.

V novej epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva so zakladateľkami Emocionálneho kompasu – programu, ktorý má deťom základných škôl hravou formou priblížiť emocionálne a sociálne zručnosti, ktoré potrebuje každý z nás pre spokojný a naplnený život.

Anna Viľchová a Lenka Svoradová sa zoznámili pred rokmi cez program Teach. Emocionálny kompas neskôr vyvinuli v spolupráci s tunajšími odborníčkami na duševné zdravie a vzdelávanie detí podľa overenej zahraničnej praxe.

"Rôzne štúdie hovoria, že emocionálne zručnosti, teda napríklad emočná regulácia, komunikácia, spolupráca sú najdôležitejšími zručnosťami pre súčasnosť, spolu s digitálnymi zručnosťami," vraví Lenka v podcaste.

"Digitálne zručnosti sa už do školského prostredia dostávajú a veľa sa o nich hovorí, školy vybavujeme počítačmi – ale stále sa nerozprávame o tom, čo budeme robiť, aby si deti spracovávali svoj hnev," dodáva.

Program Emocionálny kompas je dnes úspešne otestovaný na viacerých školách na Slovensku a je dostupný bezplatne ktorejkoľvek základnej škole u nás.

Anna a Lenka rozprávajú, ako to na hodinách Emocionálneho kompasu vyzerá, čo presne sa deti naučia, čo naň hovoria učitelia a učiteľky a čo si o ňom myslia rodičia.

Spomenuté v podcaste:Hostky odporučili knihy:

  • knihy psychologičky a výskumníčky Lindsay C. Gibson (napríklad: Adult Children of Emotionally Immature Parents)
  • Telo si pamätá (Bessel van der Kolk)
  • All About Love (Bell Hooks)

(00:00) Úvod

(02:09) Ako Anna a Lenka založili Emocionálny kompas

(10:39) Ako emocionálne zručnosti zlepšujú deťom život

(25:00) Ako si deti osvojujú tieto zručnosti v škole

(54:53) S kým vývíjali aktivity pre školy

(01:02:26) Záver

_  

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠[email protected]⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

_  

Všetky podcasty denníka SME nájdete na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠sme.sk/podcasty⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

_  

Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.

See omnystudio.com/listener for privacy information.