Ukrajinskí muži musia brániť svoj domov, takže na Slovensko prichádzajú najmä ženy s deťmi. Zbalili sa expresne a v kolóne na hraniciach potom čakali aj niekoľko dní. Mnohé majú zdravotné problémy a trpia aj príznakmi traumatizácie. Popri tom, sa starajú o deti – často aj tie, ktoré práve porodili.

Ľudia na Slovensku sa snažia sa pomáhať, no nie všetko, čo robíme, je aj prínosné. „Cieľom nie je upratať si doma skriňu a poslať veci na hranice.“ hovorí Zuzana Suchová z iniciatívy Kto pomôže Ukrajine. Výhoda finančnej zbierky je v tom, že pokryje výdavky ktoré ľudia nedokážu predvídať. Ženy budú navyše potrebovať služby – od zdravotníčok, cez psychológov a právničky až po laktačné poradkyne. A za tie bude tiež treba zaplatiť.

„Ponúkať odvozy je teraz problematické. Autá blokujú cesty v blízkosti hraníc a bránime ľuďom stretnúť sa s tými, s ktorými sa dohodli.“ hovorí Zuzana Števulová z Ligy za ľudské práva, ktorá pomáha utečencom autečenkyniam na Slovensku. „Ženy s deťmi sa navyše boja nastúpiť do auta niekomu cudziemu.“ dopĺňa Suchová.

V tejto epizóde Ľudskosti sa reportérka Barbora Mareková pýtala expertiek, aké formy pomoci sú v tejto fáze utečeneckej krízy najlepšie.

Zdroje informácií o pomoci, spomenuté v podcaste:

– Kto pomôže Ukrajine: https://ktopomozeukrajine.sk

– Liga za ľudské práva: https://www.ukraineslovakia.sk/sk/home/

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Podporte vznik podcastu Ľudskosť a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme

Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.

See omnystudio.com/listener for privacy information.