Stanislava Harkotová začala ako novinárka chodiť na Ukrajinu v roku 2015 a bola tam aj v čase, keď vypukla vojna. Počas prvých útokov ruskej armády cestovala v nočnom vlaku do Kramatorska. V podcaste opisuje, ako prežívala začiatok vojny ona a jej spolucestujúci.

“Chvíľu to vyzeralo tak, že sa vlakom rútime do dramatických podmienok. A mala som prvýkrát takú skúsenosť, že som vôbec nevedela, čo mám robiť.”

Za roky návštev našich východných susediek a susedov sa Stanka naučila ukrajinský jazyk a zoznámila sa z množstvom zaujímavých ľudí, ktorých príbehy prináša v článkoch na portáli aktuality.sk. Na Ukrajine zvykne bývať aj u ľudí doma, takže vidí, čo prežívajú.

“Mám pocit, že keď máme možnosť zostať v nejakej rodine alebo u známych, dozvieme sa o tej krajine viac. Takže ja som si vždy hľadala tento model. Spala som na rôznych miestach a aj na frontovej línii.”

V podcaste Ľudskosť Stanka porozprávala príbeh vojenského lekára, ktorému sa podarilo zachrániť 80 ukrajinských mužov, príbeh novinára, ktorý prežil ruské väzenie a mučenie, či príbeh ukrajinskej zdravotníčky, ktorá v nemocnici pomáhala zraneným vysporiadať sa so svojou situáciou.

No hovorí aj o tom, ako po všetkých udalostiach na Ukrajine vníma Rusky a Rusov, a ako zážitky z posledných mesiacov zmenili jej pohľad na to, čo je dôležité.

Hostka odporučila knihy:

– Kolymské denníky (Jacek Hugo-Bader)

– Kolymské poviedky (Varlam Šalamov)

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Podporte vznik podcastu Ľudskosť a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme

Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.

See omnystudio.com/listener for privacy information.