Nedemokratické režimy, v ktorých žili naši starí a prastarí rodičia ovplyvňujú naše vnímanie aj dnes. Mnoho ľudí žijúcich na Slovensku bolo obeťou násilia a vyvražďovania, iní sa snažili situáciu prežiť a príliš nevytŕčať, časť ľudí sa zapojila do odboja a niektorí sa zas na násilí v nejakej miere sami podieľali.

V novej epizóde Ľudskosti sa Barbora Mareková rozpráva so Sandrou Polovkovou z občianskeho združenia Post Bellum, ktoré mapuje naše moderné dejiny cez príbehy preživších a prináša ich na základné a stredné školy formou zážitku. Deti majú vďaka tomu možnosť precítiť ťažkosti, ale aj dilemy s ktorými sa stretávali naši predkovia. “Príbehy dávajú faktom iný rozmer. Rozmer životnej skúsenosti,” vraví Sandra v podcaste.

Spoznávať dejiny cez zážitok môžu aj dospelí. Začiatkom leta organizuje Post Bellum púť s názvom Stopami ukrývaných detí. Účastníci a účastníčky si spolu prejdú trasu, ktorou počas holokaustu unikali pred transportom dvaja malí súrodenci – dvanásťročný Eli Vago spolu s mladšou sestrou Ester.

V podcaste Sandra vysvetľuje, prečo sú lekcie z tohto obdobia našich dejín pre nás také relevantné dnes. “Nástrojov na zrušenie demokracie nie je nekonečné množstvo,” hovorí. “To, čo sa odohrávalo počas druhej svetovej vojny môže ovplyvniť, ako rozmýšľame a konáme dnes, napríklad keď vidíme obmedzovanie niekoho ľudských práv. Lebo my už z minulosti takúto skúsenosť máme.”

Barbora sa jej pýta, ako sa môžeme rozprávať s rodičmi a starými rodičmi o tom, čím si prešli počas nedemokratických režimov. A ako to robiť vtedy, keď sa nám ich vtedajšie rozhodnutia zdajú byť byť problematické.

Spomenuté v podcaste:

Pavel Eli Vago (video) – ukrývané dieťa hovorí o svojich spomienkach

– A Child Through Time: The Book of Children’s History (Phil Wilkinson, Steve Noon)

Tomíčkovi k jeho třetím narozeninám (Tomáš Fritta – Haas)

Hostka odporučila knihy:

– Moruša (Iboja Wandall-Holm)

– Ľudskosť – Optimistická história človeka (Rutger Bregman)

_

Podporte podcasty denníka SME kúpou prémiového predplatného a užívajte si podcasty bez reklamy na webe SME.sk alebo v mobilnej aplikácii SME.sk. Prémiové predplatné si kúpite na predplatne.sme.sk/podcast

_

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

See omnystudio.com/listener for privacy information.