Juraj Hipš je pedagóg, metodik a aktivista v oblasti vzdelávania. Okrem iného založil v Záježovej komunitnú školu a vzdelávacie centrum a stál aj pri zrode ceny Učiteľ Slovenska. So ženou a deťmi žije skromným spôsobom života na Záježovej a o tom všetkom, čomu sa venuje profesne aj osobne nám porozprával aj do nášho podcastu.
Zastihli sme ho zrovna v čase, kedy sa plný dojmov vrátil zo školy v Užhorode a rozpovedal nám, ako aktuálne prebieha výučba na Ukrajine. Hneď na to sme nadviazali otázkami o tom, ako by malo vyzerať dobré vzdelávania. Bavili sme sa o tom, aké sú efektívne a neefektívne spôsoby vzdelávania, ako to prebiehalo v pandémi a kriticky sme sa pozreli aj na to, čo sa deti učia. V celom procese vzdelávania však Juraj za najpodstatnejšiu považuje rolu učiteľov. To najmenej, čo môžeme urobiť každý jeden z nás je poďakovať tým, ktorí svoju prácu robia naozaj s láskou.
Hovorili sme tiež kriticky o súkromných školách, o tom, prečo by sme deti mali dávať do štátnych škôl, aj čo je zručnosť budúcnosti, ktorú môžeme u detí pestovať už naozaj od malých bábätiek.
V závere sme sa pozreli aj na to, ako žijú dobrovoľne skromne, ako vychováva svoje deti a padnú aj tipy na ohľaduplné cestovanie.
————————————————————-
V úvode rozhovoru sme sa rozrozprávali o našich kariérnych križovatkách, zaspomínali sme si na obľúbený diel s Federikou Plesník (46., 15.3.2022) a nájdete tam aj pozvánku na kurz Spokojná v práci pre všetky, ktoré rozmýšľajú, kam povedú ich kariérne cesty po materskej. Viac info nájdete na tomto linku:
https://www.federikaplesnik.com/pracujuce-mamy-kurz-spokojna-v-praci
powered by