Viete, ako by ste mali reagovať v extrémnych situáciách, ako je požiar, zemetrasenie alebo povodeň? A myslíte si, že vaše deti vedia, ako sa správne zachovať alebo čo robiť ak by sa v takejto extrémnej situácii ocitli? Už ste sa niekedy vôbec o takýchto témach so svojimi deťmi rozprávali?

Ak nás posledné roky niečo naučili, tak to, že takéto extrémne situácie nemožno nikdy vylúčiť, bez ohľadu na to, kde žijete. Aj na Slovensku boli zaznamenané prípady zemetrasení, čo by sme ešte pred pár rokmi v našich končinách nepovažovali za reálnu hrozbu. 

A potom sú tu veci ako požiar, ktorý môže vzniknúť kedykoľvek, a opäť je tu otázka, či dokážeme reagovať právne, a hlavne, či naše deti vedia, ako reagovať v takýchto situáciách? 

Už len to, že s nimi o tom budeme diskutovať, je obrovský krok k tomu, aby naše deti mali istotu, nejaký plán, čo robiť, a neboli ponechané napospas osudu. Nepodceňujte teda takýto rozhovor a poučte svoje deti, aby boli pripravené na hrozby, ktoré v živote nikdy nemôžeme vylúčiť.

Kedže mám táto téma veľmi zaujímala snažila som sa zozbierať čo najviac o tom, čo radia experti a z toho som si vyvodila nasledovné:

  • Rozprávajte sa s deťmi o tom, kde je bezpečné miesto, kam sa dá ísť v extrémnej situácii – či už v dome, alebo mimo neho – a kde sa ako rodina stretnete, ak sa niečo stane.
  • Ak máte viac ako jedno dieťa, porozprávajte sa s nimi o tom, kto je zodpovedný za ktoré iné dieťa, aby sa mohli navzájom podržať a dávať na seba pozor v extrémnej situácii (najmä ak máte v rodine aj malé dieťa, ktoré nedokáže reagovať samostatne)
  • Porozprávajte sa s nimi aj o pláne, ako majú postupovať, ak sa stane to alebo ono – či majú zavolať dospelému, či majú utiecť, čo si majú vziať so sebou, čo si so sebou rozhodne nemajú brať (hračku)… jednoducho si vytvorte plán a prediskutujte ho s nimi
  • Ak máte dom, urobte si zásoby napríklad v pivnici (na bezpečnom mieste) základné zásoby vody, nekaziacich sa potravín alebo prikrývok a teplého oblečenia.
  • Pokúste sa deti hravou formou na ne upozorniť. Predstavte si, že by vaša izba horela… čo by ste robili? Predstavte si, že by došlo k zemetraseniu… čo by ste urobili ako prvé?

Pripravte deti na tieto situácie a nenechajte to na náhodu. Poskytnite svojmu dieťaťu pocit istoty vo forme usmernenia, aby vedelo, ako správne reagovať v extrémnych situáciách čo najlepšie.

Ak vás môj podcast zaujal, nezabudnite ma navštíviť tiež na mojej stránke – www.mamatalks.sk

Takisto ma nájdete na sociálnych sieťach, či už na instagrame alebo facebooku.

Teším sa na vašu návštevu.