Ženy sú citlivejšie a skutoční muži neplačú? Ak aj vy veríte týmto názorom, možno je na čase ich prehodnotiť. Zamýšľali sa nad nimi už mnohí vedci a psychologičky a z ich bádania vyplýva, že nie všetko, o čom si myslíme, že je vrodené, také naozaj je. Navyše takéto presvedčenia môžu škodiť celej spoločnosti.

V epizóde o toxickej a škodlivej maskulinite a stereotypoch o mužoch i ženách sa Michaela Žureková rozpráva so psychológom a rodovým expertom Andrejom Kurucom a s redaktorkou Soňou Jánošovou.

„To, aké roly sa mužom a ženám pridelili, je často v rozpore s tým, čo muži a ženy cítili a cítia aj v súčasnosti. Rigidné a silné stereotypné presvedčia o tom, ako by sa muži a ženy mali správať, im spôsobujú veľké ťažkosti,“ hovorí v podcaste Medzi nami Andrej Kuruc.

„Známe sú okrem iných tvrdenia, že chlapci by nemali zažívať emócie ako bolesť, mali by byť dostatočne tvrdí a silní na to, aby akúkoľvek bolesť zvládli. To, že neprejavujú emócie, má pre nich dôsledky. Môžu byť oddelení od seba, nevedia nájsť cestu k svojim emóciám, a to môže viesť k depresiám a úzkosti, a na druhej strane aj k agresivite, hnevu, problémom v medziľudských vzťahoch. Tiež môžu zažívať aj pocity viny, ak tie emócie pociťujú,“ vysvetľuje odborník.

Soňa Jánošová v epizóde dopĺňa: „Hnev sa však u chlapcov často toleruje. Ak sa malý chlapec na ihrisku hnevá, rodičia ho okríknu, ale vidím, že ho okríknu iným štýlom, ako keď sa zlostí dievča. Dievčatá nemajú právo sa hnevať?“

Podcast Medzi nami sa zameriava na ženské a lifestylové témy a je rozdelený na série. V aktuálnej sérii s názvom Citlivé miesta sa venujeme témam, ktoré sú chúlostivé, v spoločnosti tabuizované a bojíme sa o nich hovoriť.

Ak máte návrhy na zlepšenie alebo pripomienky, napíšte nám na [email protected].