Vraví sa, že láska kvitne v každom veku a zároveň je dnes úplne bežné, že do nových vzťahov vstupujeme starší a skúsenejší. Na prvý pohľad by teda začať nový vzťah v tretej alebo štvrtej dekáde života nemal byť problém. V skutočnosti však muži aj ženy v mladšom strednom veku čelia viacerým špecifickým situáciám.

  • Ako sa randí medzi tridsiatkou a štyridsiatkou?
  • Môže byť zamilovanosť v tomto veku rovnaká?
  • Je vlastne ešte niekto voľný?
  • Ako si nájsť partnera, keď mám za sebou mnoho zranení z predchádzajúcich vzťahov?
  • Čo ak už máme deti?
  • Musia spolu aj ľudia v zrelšom veku chodiť rok do kina, aby vedeli, že sa k sebe hodia?

Na tieto a mnohé iné otázky odpovie v podcaste Medzi nami psychologička a terapeutka Renáta Kočišová, ktorá sa vo svojej praxi okrem iného venuje aj párovej terapii a osobnému rozvoju.

„V mladšom veku sme iste ochotnejší ísť do vzťahov, vystaviť sa riziku zranenia, ktorú ku vzťahom patrí, no v zrelšom veku máme lepšie vyformované hodnoty a máme väčší predpoklad vo vzťahu vytrvať,“ vraví odborníčka a zdôrazňuje, že práve ľudia po tridsiatke môžu vďaka osobnej integrite viesť vzťahy, ktoré sú plnohodnotnejšie a hlbšie.

Nie vždy je však začiatok nového vzťahu jednoduchý. Silnejúci trend single života je pre mnohých ľudí akýmsi typom väzenia. „Navonok možno prezentujú, že si vzťah chcú nájsť, no idú len po zážitkoch, potvrdzovaní si toho, že ich niekto chce alebo že majú nejakú hodnotu,“ vraví v podcaste Kočišová.

Iným druhom problému je, že sa boja vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a viesť plnohodnotný život aj bez partnera. „Často sa stretávam s tým, že mi ľudia vravia, že by išli na turistiku, no bez partnera či partnerky nejdú a odmietajú sa pridať aj k akejkoľvek skupine,“ uvádza príklad zo svojej praxe.

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Podporte vznik podcastu Medzi nami a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme

Ďakujeme, že počúvate podcast Medzi nami.