Nástrih je nepríjemne znejúce slovo a rovnako nepríjemná pôrodná realita mnohých žien.
Ide o rozšírenie pôrodného otvoru, ktoré je potrebné vtedy, ak je počas pôrodu z rôznych dôvodov ohrozené dieťa. Podľa Medzinárodnej federácie pre gynekológiu a pôrodníctvo by sa mala miera nástrihov pohybovať od 10 do 28 percent.
Na Slovensku sú tieto percentá oveľa vyššie a pravdepodobne ním pri pôrode prejde každá druhá žena. Čo to vlastne je epiziotómia je, prečo sa ich u nás vykonáva tak veľa a prečo je to problém?
„O nástrihoch sa medzi ženami a budúcimi matkami hovorí čoraz častejšie no je to veľmi citlivá téma. Pre ženy, s ktorými som sa rozprávala, nebolo jednoduché hovoriť o všetkých ťažkostiach typu, že majú problémy pri sexe, pri močení a stolici, alebo že im tridsať rokov po nástrihu unikajú vetry. Zdôverili sa mi, no väčšina z nich nechcela vystupovať pod vlastným menom“ vraví v podcaste redaktorka denníka SME Michaela Žureková.
V podcaste sa ďalej dozviete, prečo a kedy je dôležité epiziotómiu vykonať, ako by mala vyzerať dobrá lekárska prax. „Je dôležité, aby lekár žene povedal, že ide urobiť nástrih a že je potrebné spraviť ho z týchto konkrétnych dôvodov. Žena však napriek tomu môže nástrih odmietnuť a lekár je povinný to rešpektovať,“ vraví v podcaste so Soňou Jánošovou.
Podcast Medzi nami sa zameriava na ženské a lifestylové témy a je rozdelený na série. V aktuálnej sérii s názvom Citlivé miesta sa venujeme témam, ktoré sú chúlostivé, v spoločnosti tabuizované a bojíme sa o nich hovoriť.
Ak máte návrhy na zlepšenie alebo pripomienky, napíšte nám na [email protected].