Roztrúsenú sklerózu na prvý pohľad nemusíte vidieť, sú medzi nami mnohí ľudia, ktorí sú nastavení na liečbu a prejavy ochorenia majú len minimálne. Ak vám o nich nepovedia, ani o tom nemusíte vedieť. V ťažších štádiách však môžu chodiť s palicou či sú odkázaní na invalidní vozík. Reakcie zamestnávateľov sa líšia práve podľa toho, ako diagnóza ovplyvňuje bežné fungovanie.

Jedným z častých príznakov, ktorý je v dennodennom živote najobmedzujúcejší, je chronická únava. A práve pri nej môže prísť k nespravodlivému odsúdeniu človeka ako lenivého, keď v práci nevládze. Ale ani ten nemusí byť prekážkou, aj podľa diagnózy si totiž vyberajú vhodné povolanie a keď vám povedia, že prácu zvládnu, verte im. Najlepšie vedia posúdiť svoje schopnosti.

Renáta Daneková začala mať problémy v roku 2009 a hneď v prvom zamestnaní v anglickej škôlke o diagnóze povedala. V ťažších chvíľach ju skvele podržala aj priamo riaditeľka. Hovorí, že na reakciách je najhoršie to, keď sa ľudia nepýtajú. „Zľaknú sa. Je to frustrujúce, lebo aj keď im ja poviem, o čo ide, často zmenia tému,“ hovorí v podcaste Daneková.

Andrei Vrablecovej diagnostikovali roztrúsenú sklerózu pred desiatimi rokmi. V tom čase manuálne pracovala a hoci jej vo firme ponúkli inú pozíciu, ani tá nebola ideálna a musela si nájsť iné zamestnanie. Dnes o jej chorobe vedia všetci kolegovia, poznajú jej špecifiká a presne vedia, ako majú reagovať.

Ochorenie aj rady pre pacientov v epizóde popisuje vedúca lekárka Centra pre liečbu SM v univerzitnej nemocnici v Bratislave – Darina Slezáková. Zamestnávatelia majú na Slovensku povinnosť zamestnať osoby so zdravotným postihnutím, ak majú nad 20 zamestnancov. Možností je ale viac, približuje ich právnička Katarína Fedorová.

Podcast My sa vám ozveme postupne priblíži desať znevýhodnení, v každej epizóde popisuje reálne skúsenosti aj možné riešenia, keď firmy odhodili predsudky a dopadlo to k spokojnosti všetkých strán. Ak máte odkaz či pripomienku, napíšte nám na [email protected].

Podporte podcasty denníka SME kúpou prémiového predplatného a užívajte si podcasty bez reklamy na webe SME.sk alebo v mobilnej aplikácii SME.sk. Prémiové predplatné si kúpite na predplatne.sme.sk/podcast

_

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty