Ľudí s telesným znevýhodnením spoločnosť odstrkuje do izolácie, no sú medzi nami, študujú vysoké školy, pracujú a majú záľuby ako ktokoľvek iný. Aj napriek tomu si mnohí roky nevedia nájsť prácu, ich hendikep a obmedzenia si pritom často predstavujeme oveľa horšie, ako naozaj sú.

„Do jednej firmy som poslala motivačný list, ktorý som dala viacerým prečítať, či by ma na základe toho zobrali. Niekoľkí povedali, že keď už ma po tomto neprijmú, tak už nevedia, čo viac treba napísať. Nikto sa mi neozval,“ vraví Zuzana Šuláková, ktorá má detskú mozgovú obrnu a je na vozíku.

Zuzane Šulákovej napokon pomohla motivátorka Veronika Vašinová, ktorá ju presvedčila, aby to po mnohých neúspešných pokusoch nevzdala. Na veľtrhu práce ju predstavila, spomenula jej vzdelanie aj silné stránky, a hneď sa na ňu pozerali inak. Uspela a dnes pracuje ako personálna koordinátorka.

„Mnohé spoločnosti majú v pamäti, že ľudia na vozíku boli izolovaní, nemajú vysoké školy ani odbornú prax. Presviedčam ich, že je to pravý opak, študujú ekonómiu, právo aj sociálnu prácu, ešte k tomu majú aj prax, a vtedy ostanú v šoku. Stalo sa mi, že pani v banke sa ma pýtala, či mám naozaj vysokú školu.

Evidentne áno, keď to mám na vizitke. Niekedy neviem, či sa mám smiať, či nadávať alebo plakať,“ hovorí Veronika Vašinová, ktorá pracuje ako motivátorka v národnom projekte Sme si rovní, ktorého hlavným cieľom je sociálna inklúzia ľudí so zdravotným znevýhodnením.

Podľa prieskumov portálu Profesia si cez ich web dokáže nájsť prácu každý štvrtý človek so zdravotným znevýhodnením, a boli by radi, keby ich bolo viac. Anna Podlesná, CSR manažérka Profesie, v podcaste vysvetľuje, prečo je podľa ich prieskumov paragraf 66 Zákonníka práce kontraproduktívny.

Ako môže pomôcť skúšobný deň? Sú všetky budovy, ktoré deklarujú bezbariérovosť, naozaj bezbariérové? Prečo si hendikep kandidáta na prácu predstavujeme horší, ako v skutočnosti je? A na koho sa môžu obrátiť ľudia s telesným znevýhodnením, keď si dlhodobo nevedia nájsť prácu? Dozviete sa v novej epizóde podcastu My sa vám ozveme.

Podcast My sa vám ozveme postupne priblíži desať znevýhodnení, v každej epizóde popisuje reálne skúsenosti aj možné riešenia, keď firmy odhodili predsudky a dopadlo to k spokojnosti všetkých strán. Ak máte odkaz či pripomienku, napíšte nám na [email protected].

Podporte podcasty denníka SME kúpou prémiového predplatného a užívajte si podcasty bez reklamy na webe SME.sk alebo v mobilnej aplikácii SME.sk. Prémiové predplatné si kúpite na predplatne.sme.sk/podcast

_

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty