Alkohol je na Slovensku tolerovaný na viacerých úrovniach – od rodiny až po pracovisko. Neraz mávneme rukou nad kolegom, z ktorého je cítiť, že pil. Veď už je raz taký. Rastie však počet zamestnávateľov, ktorí to riešia, a nie výpoveďou. Kontaktujú kliniky pre liečbu zvislostí a chcú kolegom pomôcť. Potvrdzujú to slová klinického psychológa Mariána Huštatyho z kliniky AD clinic, ktorý sa venuje liečbe závislostí.

„V rádiu som viackrát moderoval opitý, hoci som si uvedomoval zodpovednosť, ktorú mám voči poslucháčom. Stalo sa, že na rozhovor prišla známa osobnosť, ktorá sa potom išla sťažovať riaditeľovi,“ hovorí abstinujúci alkoholik Ján Peťko, ktorý o svojej závislosti píše už tretiu knihu zo série Démon chlast.

Zároveň dodáva, že abstinujúci závislí sú pre zamestnávateľov skvelou voľbou. „Keď na západe priznáš pred zamestnávateľom, že abstinuješ, vezme ťa všetkými desiatimi, lebo vie, že dotyčný je nenormálne vďačný za príležitosť,“ tvrdí Peťko.

Rovnako to cítia aj ľudia, ktorí sa liečili zo závislosti od tvrdších drog. Svoje o tom vie Ivan Kúbek, ktorý bol závislý od pervitínu. Vystriedal niekoľko zamestnaní a po druhej liečbe, ktorá bola úspešná, začínal na pracovnom trhu prakticky od nuly.

Dnes už má vlastnú firmu. „Väčšinou tí, ktorí sa priznajú, že boli závislí, bývajú kvalitní ľudia, lebo boli na dne a na život sa pozerajú inak. Vážia si všetko, čo majú,“ hovorí Kúbek.

Užívateľom drog pomáha s hľadaním práce Občianske združenie Odyseus. „Našim klientom a klientkám pomáhame s písaním životopisu, tí, ktorí nemajú mobil, si od nás môžu zavolať, chodíme s nimi aj na úrad práce. Jednak sme psychická podpora a zároveň im pomáhame zorientovať sa v systéme,“ hovorí riaditeľka združenia Dominika Jašeková.

Ako reagovať, keď vás na pracovnom večierku nútia piť alkohol? Ako sa rozhodnúť, či na večierok, ako abstinujúci závislí, pôjdete alebo nie? Je šanca zmeniť nastavenie spoločnosti, že normálne je nepiť, a nie piť? O tom všetko aj o svojich životných skúsenostiach hovoria hostia v novej epizóde podcastu My sa vám ozveme.

Ak hľadáte pomoc pre seba či blízkeho, môžete sa obrátiť napríklad na:

Podcast My sa vám ozveme postupne priblíži desať znevýhodnení, v každej epizóde popisuje reálne skúsenosti aj možné riešenia, keď firmy odhodili predsudky a dopadlo to k spokojnosti všetkých strán. Ak máte odkaz či pripomienku, napíšte nám na [email protected].

Podporte podcasty denníka SME kúpou prémiového predplatného a užívajte si podcasty bez reklamy na webe SME.sk alebo v mobilnej aplikácii SME.sk. Prémiové predplatné si kúpite na predplatne.sme.sk/podcast

_

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty