Približne 80 percent informácií vnímame očami. Aj preto je pre nás predstava, že by sme žili bez zraku, niečo neuchopiteľné, čo si nevieme ani predstaviť. No obraz nevidiaceho ako človeka v tmavých okuliaroch s bielou palicou je často úplne mylný.

Aj pre naše predsudky majú nevidiaci a slabozrakí na slovenskom trhu práce obrovské problémy. Niekedy ich na pohovore rovno otočia vo dverách. A to aj v prípadoch, keď majú so sebou počítač s potrebnou technikou, vďaka ktorej by mohli vstupný test absolvovať.

Skúsenosti z firiem, ktoré dali nevidiacim šancu však hovoria jasne – v známom prostredí sú schopní pohybovať sa tak suverénne, že niektorí kolegovia o ich znevýhodnení ani nevedia, a prácu vykonávajú bez problémov.

V prvej epizóde podcastovej minisérie My sa vám ozveme o zamestnávaní ľudí so zdravotným alebo sociálnym znevýhodnením na trhu práce sa moderátorka Ľubica Melcerová rozpráva s Michalom Tkáčikom, nevidiacim a trvalo zamestnaným, o jeho dobrých, ale aj diskriminujúcich skúsenostiach s hľadaním práce.

V podcaste popisuje jeho začlenenie do kolektívu a situáciu na pracovisku jeho bývalá šéfka Ružena Kanovská a komplexný pohľad na problematiku poskytuje Eva Metonová, sociálna poradkyňa z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

Podcast My sa vám ozveme postupne priblíži desať znevýhodnení, v každej epizóde popisuje reálne skúsenosti aj možné riešenia, keď firmy odhodili predsudky a dopadlo to k spokojnosti všetkých strán.

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Podporte vznik minisérie My sa vám ozveme a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/brifing

Ďakujeme, že počúvate podcast My sa vám ozveme.