Mariana Vavrová v roku 2013 ako právnička v Sociálnej poisťovni dospela k záveru, že poisťovňa plánuje vyplácať dôchodky v rozpore so zákonom. Štát to malo stáť  80 miliónov eur. Keď na to svojho zamestnávateľa upozornila, dostala výpoveď.

V prvej epizóde podcastu Neumlčaní sa Mária Hunková pýta Mariany, čo bolo pre ňu v celej situácii najťažšie a ako dlho jej trvalo, kým sa opäť zamestnala. Ale tiež, či máme podľa nej odvážnych úradníkov a či by sa znova ozvala po tom všetkom, čo zažila.

„Vždy sú minimálne dve možnosti: sklopiť hlavu a urobiť, čo vám nakázali alebo si povedať to svoje. Ja by som nevedela sklopiť uši. Iné je, keď si vydebatujete veci a keď dostanete drzým a arogantným pokynom: ‚robte toto a buďte ticho‛,“ spomína Mariana.

Vypočujte si podcast Neumlčaní, ktorý pre vás vytvára Úrad na ochranu oznamovateľov v produkcii denníka SME. Každý prvý štvrtok v mesiaci sa v ňom budeme zhovárať so slovenskými whistleblowermi. Teda s ľuďmi, ktorí odhalili korupciu, podvody či iné porušovanie zákonov v práci a rozhodli sa to oznámiť. A vďaka tomu ochránili verejný záujem.

Ak nám chcete poslať odkaz alebo tip na hosťa, napíšte nám na [email protected].

Ak nám chcete oznámiť porušovanie zákonov v práci, ktoré má dopad na verejný záujem, napíšte nám cez náš formulár na oznamovanie protispoločenskej činnosti.