Princíp vakcín

Princíp vakcín

Pandémia spôsobená koronavírusom nepríjemne ovplyvňuje naše životy už takmer dva roky. Výrazne sa dotýka aj pacientov s roztrúsenou sklerózou, ktorí sú zaťažení nielen samotným ochorením, ale aj liečbou, ktorá ovplyvňuje imunitný systém. Infekcia COVID-19 od začiatku vyvoláva mnoho zmätočných názorov a polemík, pretože u časti populácie sa prejavuje bez, alebo len s miernymi príznakmi, avšak niektorí jedinci vďaka nej zvádzajú boj o život, ktorý sa v najhoršom prípade končí neúspešne.

Nevyspytateľnosť vírusu SARS-Cov-2 podčiarkuje fakt, že aj mladí a zdraví ľudia, u ktorých by sme ťažký priebeh infekcie vôbec nepredpokladali, skončia na umelej pľúcnej ventilácii alebo po prekonaní trpia poškodením zdravia, ktoré pretrváva aj niekoľko mesiacov. K tomuto zmätku prispievajú navyše protichodné názory na očkovanie, prichádzajúce zo sociálnych sietí, rôznych médií, od politikov či dokonca niektorých lekárov.

Svetoví aj slovenskí špecialisti na roztrúsenú sklerózu sa však zhodujú v tom, že očkovanie proti COVID-19 prináša ľuďom s touto diagnózou výrazný benefit, v poronaní so zdraviu poškodzujúcimi účinkami samotného koronavírusu.

Na akom princípe, na Slovensku dostupné vakcíny vlastne fungujú, sme sa opýtali prof. MUDr. Miloš Jeseňáka, PhD., primára Oddelenia klinickej imunológie a alergológie Univerzitnej nemocnice v Martine.

Kompletný prepis podcastu nájdete v tomto linku pod záložkou transkript podcastu: https://www.podcastzdravie.sk/podcast/8/epizoda/1368