„Je pomerne bežné, že keď nám nie je dobre alebo sme unavení, tak si dáme tabletku alebo ďalšiu kávu. No kam sa vtedy podeje tá bolesť či únava? Ak dlhodobo potláčame signály tela, že niečo nie je v poriadku, jedného dňa to niekde vyrazí,“ hovorí psychológ Matúš Bakyta v najnovšej epizóde podcastu Nevyhorení. Hovoríme v ňom o skrytom strese a o tom, ako si vyberá svoju daň.

Reakcie na stres typu útok či útek sa vyvinuli, aby nám umožnili prežiť. V priebehu rokov sme však stratili kontakt s vnútorným inštinktom, ktorý slúži ako výstražný systém. Často sa teda stáva, že hoci naše telo spustí stresovú reakciu, myseľ si túto hrozbu neuvedomuje. Zotrvávame vo fyziologicky stresujúcich situáciách a skutočnosť, že sme vystavení stresu, si uvedomujeme len matne alebo vôbec.

Uznávaný lekár Gábor Maté píše vo svojej knihe „Keď telo povie nie“ veľmi podrobne o tom, aký je vplyv chronického stresu na naše fyzické zdravie. Ja sama som ju čítala so zatajeným dychom, a preto som sa rozhodla pozrieť na túto tému bližšie. Spoločne s psychológom Matúšom Bakytom sa v tomto diele podcastu rozprávame o skrytom strese. Odkiaľ pramení, akú rolu v tom hrá potláčanie emócií, či naše traumy, aj o tom, aké dôležité sú hranice. Pretože, keď sme sa z nejakého dôvodu nenaučili, ako povedať nie, naše telo to nakoniec môže urobiť za nás.

Celý článok o tejto epizóde si môžete prečítať na webe Forbes.sk: https://bit.ly/3JGYX2m

Moje meno je Zuzana Matuščáková a v podcaste Nevyhorení sa venujem témam duševného zdravia, well-beingu, sebarozvoja či zdravého pracovného prostredia. Tento projekt vám prináša magazín Forbes s podporou Titans Freelancers.

Vašu spätnú väzbu na podcast, odkazy alebo tipy na témy či hostí môžete posielať na [email protected]. Sledovať nás môžete na Facebooku a Instagrame, kde nás nájdete ako „Nevyhorení“.

Kniha, ktorú odporúčame: Gábor Máte: Keď telo povie nie: https://bit.ly/3sX0JW5