Dušan Ondrušek je psychológ a skúsený vyjednávač, ktorý má za sebou zmierovanie hlbokých konfliktov v približne 40 krajinách sveta. V rozhovore pre podcast Nevyhorení hovorí (nielen) o tom, že konflikt je pre spoločnosť potrebný a sám osebe nemá mínusové ani plusové znamienko.

„Jednou z dôležitých vecí je konflikt otvorene pomenovať. Nemali by sme robiť to, že iba našou blbou náladou dáme najavo, že niečo nie je v poriadku,“ vysvetľuje a dodáva, že ostať ticho je jedna z najhorších foriem pasívnej agresie. „Časť ľudí to má, žiaľbohu, tak, že sa vtedy nevie vyjadriť. No celú situáciu to iba zhoršuje,“ dodáva. Ako teda nájsť balans medzi emotívnym riešením problému bez „vychladnutia“ a tichou domácnosťou?

Podľa psychológa je dôležitá prevencia. „Mali by sme pravidelne diskutovať o zásadných veciach, ktoré nám navzájom prekážajú. Pripraviť partnera na to, že mu chcem povedať niečo zásadné, a nemali by sme vtedy vyblafnúť úplne všetko. Nájsť si pokojný čas, keď obetujeme polhodinu takejto situácii a tiež sa snažiť začať pozitívne a skončiť pozitívne,“ vysvetľuje.

Ako môžeme konštruktívne riešiť nezhody a ako komunikovať počas konfliktu? Dá sa zlúčiť navonok nezlučiteľné? A kam môže viesť nevypovedaný hnev? Vypočujte si celú epizódu Nevyhorených o konfliktoch.