Obete domáceho násilia nemusia chodiť s modrinami, no aj napriek tomu ho môžu zažívať. Žiť s manipulátorom a v toxickom vzťahu oberá obeť o sebahodnotu a presviedča ju, že chyba je práve v nej. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa ženám z takého vzťahu neodchádza jednoducho. Zo štatistík totiž vyplýva, že domáce násilie je rodovo podmienené a deje s vo veľkej miere ženám. O násilí hovoríme vtedy, ak jeden z partnerov uplatňuje moc voči druhej osobe v párovom vzťahu a je prítomné vo fyzickej, psychickej ale aj sexuálnej podobe. O tejto problematike sa zhováram s výkonnou riaditeľkou občianskeho združenia MyMamy, Ľudkou Vysockou a psychologičkou Romanou Radvanskou. Dámy vnášajú do tejto témy svoje praktické skúsenosti, keďže s obeťami domáceho násilia pracujú denne v Bezpečnom ženskom dome, ktorý ako združenie prevádzkujú. Obetiam poskytujú ubytovanie, psychologické a právne poradenstvo a pomáhajú sa im opäť postaviť na nohy. Romana ako psychologička zdôrazňuje, že obeťami sú aj deti, ktoré sú svedkami nezdravého vzťahu a podpísať sa to na nich môže rôzne. V rozhovore približujú, ako fungujú procesy vykázania násilníka z domu, aké možnosti má v daný moment obeť a ako vyzerá multiinštutucionálna spolupráca, pretože v tomto procese je často prítomná polícia a sociálny pracovník. Pozitívnou správou je, že dámy z MyMamy školia členky a členov policajného zboru a sociálnych pracovníkov, ako vhodne a citlivo komunikovať s obeťami domáceho násilia v rôznych aj kritických situáciách. V rozhovore sa tiež dozviete, že často ženu od odchodu odhovára aj samotná rodina, či okolie, ktoré žene neverí, prípadne tieto skutky zľahčuje. V rozhovore sme sa dotkli aj témy feminizmu, ktorá je v kontexte domáceho násilia dôležitá. Aj preto je nutné hovoriť o tejto téme nahlas. Dámy vám prezradia, ako postupovať v prípade, že máte podozrenie, že vo vašom okolí sa niečo podobné deje, prípadne ak ste sama/sám obeťou. My, ako spoločnosť v tejto problematike môžeme scitlivovať spoločnosť tak, že sa napríklad aj verejne zastaneme obete, namiesto toho, aby sme na ňu ukazovali prstom, že si za to môže sama, prípadne si to vymyslela. Buďme k okoliu vnímavé/vnímavý a podajme pomocnú ruku v prípade, že je to potrebné.

Všetky informácie nájdete na ich webe www.mymamy.sk a keďže pôsobia len v rámci Prešovského kraja, kontaktovať môžete aj Národnú linku pomoci pôsobiaci na celom území Slovenska.

Odporúčanie na knihu o lepšie pochopenie feminizmu, Chimamanda Ngozi Adichie: Všetci by sme mali byť feminist(k)ami.

Za technickú spolupráci pri tejto epizóde ďakujem samotnej Romanke, ktorá okrem sa okrem psychológie venuje aj hudbe a všetkým technickým záležitostiam pri nahrávaní a postprodukcii.