Rezané kvety sú bežnou súčasťou našich životov a do Európy sa dovážajú až z Afriky. Málokto sa zamýšľa nad tým, akú cestu prejdú, kým sa ocitnú u nás vo váze. Bohužiaľ, ako pri módnom priemysle, aj v tom kvetinovom je prítomné novodobé otroctvo a obrovská environmentálna záťaž. Problémom je aj obrovský nadkonzum. Zvykli sme si totiž mať neustály prístup počas celého roka prakticky ku všetkému.
My, ako spotrebitelia máme obrovskú moc a preto je dôležité, aby sme sa dopytovali pôvodu aj pri rezaných kvetoch. Podporiť však môžete slovenské kvetinové farmy, ktoré pestujú svoje kvety. Jednou z nich sú aj Milé Kvietky z Modry. O udržateľnej floristike sa rozprávam s majiteľkou Viktóriou Kuriškovou. Tá v rozhovore vysvetľuje, že mať kvety celoročne je nemožné a poukazuje na nedostatky v kvetinovom biznise. Približuje svoje fungovanie a priznáva, že v zimných mesiacoch musí mať rezané kvety aj ona, inak by skrachovala. Vyberá si ale pestovateľov, ktorí dbajú na podmienky a kupujúcim sa môže zdať, že jej ponuka je skromná. Ona si však stojí za množstvom a tak kvety zbytočne nevyhadzuje. Načrtli sme aj tému udržateľnosti izbových rastlín a slovenské svadby, ktorých vizuál je do veľkej miery ovplyvnený Pinterestom.
Okrem predaja kvetov organizuje workshopy na výrobu vencov, kytíc, machových obrazov, sójových sviečok a mnoho ďalšieho. Odporúčam prezrieť si jej sociálne siete. Verím tomu, že aj vy sa zamilujete do slovenských kvetov, za ktorými síce stoja mozole a špinavé nechty, no myšlienka udržateľných kvetov vás naozaj dostane. V tomto rozhovore sa dozviete naozaj šokujúce informácie o rezaných kvetoch, ktoré ste netušili. Zároveň však ponúkame niekoľko praktických tipov, ako s kvetmi nakladať lepšie. V komentári nájdete aj kvetinové farmy na Slovensku, ktorých chvalabohu pribúda a vďaka nim môžete aj vy pri najbližšej príležitosti siahnuť po udržateľnej alternatíve.