V našom dnešnom rozprávaní sa vyberieme do domu na obávanej Edlovej ulici v Bratislave.
Tá figuruje v spomienkach mnohých preživších, ktorí sa vyhli prvej vlne deportáciam. Po rozbehnutí tej druhej tu končili židovskí obyvatelia a so strachom sa vtedy šepkalo, že je to miesto, z ktorého sa po zaistení už nikto nevráti. Patronát nad ním mal vtedy tridsiatnik Gustav Hauskrecht. Rodák z Bratislavy a presvedčený hitlerovec, ktorý všetko tam riadil, no sám s obľubou židovských väzňov vyšetroval a pátral po ich rodine či priateľoch. Jeho metódy boli obzvlášť kruté. Jednému vyšetrovanému vytĺkli zuby sekáčikom, inému rezali uši.
S jeho pôsobením na úradovni na Edlovej ulici sa spájajú aj ďalšie zločiny – vraždy zadržaných ľudí, ktoré vyšli najavo pri retribučných procesoch.
Zdokumentovaných bolo najmenej desať prípadov. Takto tu zavraždili aj muža, ktorý prišiel hľadať svoju zatknutú 80-ročnú matku.
Zodpovedný je tiež za približne 5000 životov ľudí, ktorí prešli jeho vyšetrovňou a skončili v nacistických koncentračných táboroch.
Kto bol teda v skutočnosti snaživý bratislavský nacista Gustav Hauskrecht a prečo ušiel akémukoľvek trestu? Aj o tom budeme hovoriť v našom podcaste Odkrývanie – tentokrát s historikom Michalom Schvarcom z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied, autorom tohto unikátneho výskumu.
Podcast moderuje Soňa Gyarfašová, ktorá pôsobí v RTVS a mapuje osudy pamätníkov dvoch totalít. Odkrývanie si budete môcť vypočuť každé dva týždne, vždy v stredu.