Dva „úkazy“ z domácej kunsthistórie, ktoré už majú takmer status legendy. Jedna výnimočná výstava a jedna mimoriadna skupina umelcov, ktorá na Slovensku pred viac ako polstoročím vytvorila niečo vzácne a dodnes aktuálne. Reč je o Medzinárodnom bienále mladých výtvarníkov Danuvius 1968 a o zakladateľských osobnostiach slovenského koceptuálneho umenia.
Tieto fenomény môžete spoznať na dvoch výstavách v SNG. Projekt Umenie, ktoré zostalo. Kolekcia Medzinárodné bienále mladých výtvarníkov Danuvius 1968 je venovaný dnes už legendárnej prehliadke mladého umenia, ktorá konfrontovala slovenské a zahraničné umenie z východného i zo západného bloku za dramatických okolností po augustovej okupácii Československa. Výstava U.F.O. Umenie Fantastického Odhmotnenia odhaľuje vzrušujúcu počiatočnú kapitolu slovenského konceptuálneho umenia. Oba projekty svojím spôsobom rozprávajú príbeh umenia 60. rokov.
Nová moderátorská posila Podcastu SNG Gabriela Kisová spolu s kurátorkou a kurátorom spomínaných projektov Vladimírou Büngerovovu a Aurelom Hrabušickým rozkryjú viacero pútavých súvislostí a okrem iného vysvetlia, prečo boli „sweet sixties“ také výnimočné a čo nám umenie tých čias môže povedať dnes.
Nenechajte si ujsť!
U.F.O. – do 11. augusta
Umenie, ktoré zostalo – do 25. augusta
Máte otázku, kritiku, pochvalu alebo návrh na tému, ktorú by ste chceli v našom podcaste počuť? Napíšte nám na [email protected].
Partnerom podcastu je spoločnosť KIA, pre ktorú je umenie inšpiráciou.