Robert Fico sa pokúsi nastoliť nejakú verziu kremeľského režimu no a bude to tu zrejme podstatne dlhšie, než na jedno volebné obdobie, hovorí publicista Arpád Soltész. Grigorij Mesežnikov vidí vo vládnej politikeuž i črty fašizmu. „Zastavia sa tam, kde budú zastavení. Fico sa stáva brzdou demokratického vývoja,” dodáva politológ.

Ovládnutie a pokus o znormalizovanie verejnoprávnej RTVS, ovládnutie Fondu na podporu umenia, stigmatizácia Mimovládok, útoky na médiá a dokonca i na konkrétnych novinárov, snaha zastrašit a paralyzovať kritickú časť verejnosti a nasadiť opozícií psiu hlavu extrémizmu, obsadzovanie úradov vernými a lojálnymi služobníkmi no a na strane druhej, štedrá ruka trinástych dôchodkov, hoci i na úver. Dobre známe starorímske heslo cisárov „Chlieb a hry” sa tak v slovenskej praxi mení na akúsi politiku cukru a biča tak dobre známej i zo šedivej praxe husákovskej Normalizácie.

Kde budú mať ambície tejto vládnej moci svoj strop a nakoľko je občianska spoločnosť schopná – ale najmä ochotná, postaviť sa tomuto mocenskému valcu? A k čomu smeruje slovenská spoločnosť pod taktovkou takýchto politikov? Téma pre publicistu Arpáda Soltésza a politológa Grigorija Mesežnikova.

Počúvate Aktuality Nahlas, pekný deň a pokoj v duši praje Braňo Dobšinský.