Keď od svojho príjmu odrátate desať percent a nebudú vám chýbať, môžete byť filantropom aj vy, tvrdí Lucia Pašková. Úspešná podnikateľka po odchode z vedenia firmy svoj čas delí medzi rodinu so štyrmi deťmi a verejnoprospešné aktivity. Vypočujte si podcast Impact Talks, v ktorom prinášame inšpiratívne príbehy filantropov a filantropiek a búrame tabu spojené so slovom filantropia.

Učiteľská kariéra Lucie Paškovej po štúdiu na pedagogickej fakulte trvala len pol roka. Nasledovala práca tlmočníčky pri obchodných rokovaniach, ktorá ju nasmerovala k vlastnému biznisu. Na Slovensko priniesla známu švajčiarsku značku dentálnej hygieny. Súčasťou jej podnikateľského príbehu je zamestnávanie ľudí s ťažkým uplatnením na pracovnom trhu aj rozmanité formy pomáhania.

Jej schopnosť spojiť správnych ľudí v správny čas bola rozhodujúca napríklad pri iniciatívach Kto pomôže Slovensku či Kto pomôže Ukrajine. Napriek týmto vlnám dobra vidí Lucia Pašková veľké rozdiely medzi Slovenskom a našimi západnými susedmi. „Ako národ prispievame významne menej, a hlavne máme významne menej väčších donorov. Je tu už celkom silná skupina ľudí, ktorí by mohli prispievať aj viacej, no úplne sa to nedeje,“ porovnáva Slovensko s Rakúskom či Českom. 

V podcaste sa dozviete:

·      ako sa Lucia Pašková díva na finančné zbierky v kostoloch,

·      čo prezradila o Zuzane Čaputovej a knihe Svetlo pod perinou,

·      čo bolo najťažšie pri pomoci rodinám utekajúcim z Ukrajiny,

·      či majú filantropi podporovať aj politikov a čo za to očakávajú,

·      či je dôležitejšie pomáhať okamžite alebo učiť loviť ryby.

Kto je Lucia Pašková

Na pedagogickej fakulte vyštudovala učiteľstvo nemeckého a anglického jazyka. V roku 2006 založila slovenskú pobočku Curaproxu, okrem obchodu s potrebami dentálnej hygieny sa venovala aj ďalším podnikateľským projektom. Stojí za iniciatívami Kto pomôže Slovensku, Kto pomôže Ukrajine, Ide nám o život či Zapni sa pre Slovensko. 

Impact Talks

V podcaste Impact Talks vám predstavujeme osobnosti z biznisu, kultúry a športu, ktoré búrajú zaužívané predstavy o filantropii. Srdciarov, ktorí pomáhajú intuitívne, aj tých, ktorí sa snažia o čo najväčší spoločenský dopad. Lebo filantropia je pestrá a zďaleka nie je iba o rozdávaní peňazí. 

Impact Talks vám prináša Nadácia Pontis, ktorá sa dlhodobo venuje rozvíjaniu filantropie, sociálnych inovácií a zodpovedného podnikania. 

Podcast vzniká v spolupráci s portálom Aktuality.sk a moderuje ho Milan Junior Zimnýkoval.