Český premiér Petr Fiala interpretuje stretnutie v Paríži úplne opačne ako Robert Fico. Na summite V4 v Prahe český premiér opakovane vyvracal tvrdenia slovenského kolegu. Robert Fico navyše čelil pískaniu a transparentom protestujúcich a svoje si vypočul aj od poľského premiéra Donalda Tuska. Podľa exministra zahraničia Pavla Demeša nám Robert Fico a Peter Pellegirni robia v zahraničí hanbu a ohrozujú slovenské záujmy.

Robert Fico nehrá rovnakú ligu ako poľský premiér Donald Tusk, no napriek tomu ho chcel školiť o Rusku, tvrdí expert Pavol Demeš. Tuskove reakcie boli diplomatické, no povedal, že ak by sme sa pozerali na záujmy Vladimira Putina, Slovensko ani Poľsko by neboli nezávislé krajiny.

Oveľa tvrdší bol český premiér Petr Fiala, ktorý sa proti tvrdeniam Roberta Fica ohradzuje opakovane. Úplne inak ako slovenský premiér hodnotia schôdzu v Paríži takmer všetci. Nikto nikde nehovorí o posielaní bojových jednotiek či vojakov na front. Poľský prezident Duda upresnil, že aj v prípade vyjadrení francúzskeho prezidenta E. Macrona išlo o debatu o odmínovaní a strážení hraníc. Iné zdroje hovoria o obsluhe techniky, ktorú západné štáty posielajú Ukrajine.

Hrozba „posielania vojakov na Ukrajinu“, pred ktorou nás chce Robert Fico chrániť, je tak prehnaná. Je to strašenie fiktívnym nepriateľom, podobne ako to Robert Fico robil v minulosti pri migrácií, hovorí politológ Radoslav Štefančík. Fico podľa neho vie využívať strach ako mobilizačný faktor.

Dnešný podcast Aktuality Nahlas nahral Peter Hanák.