Verejná správa nie je iba teoretickým pojmom, ale predstavuje funkčný aparát. Na to, aby verejná správa vedela reálne fungovať, slúžia metódy a formy činnosti. To znamená, že bez ich existencie by verejná správa nebola schopná plniť ciele, úlohy a funkcie zverené jej štátom. Prostredníctvom nich tak dochádza k preklenutiu verejnej správy do reálneho života.

Problematika foriem a metód činnosti vo verejnej správe je značne teoretická a práve preto je pre študentov nezáživná, nezaujímavá a spôsobuje im značné problémy.  V tejto epizóde podcastu preto upriamime našu pozornosť na túto oblasť, s cieľom poskytnúť študentom stručný prehľad tejto problematiky a taktiež poukázať na jej veľký význam, pokiaľ ide o aplikačnú prax.

V tejto epizóde podcastu sa študent dozvie:

– aký je význam foriem a metód činnosti vo verejnej správe,

– čo sú to formy činnosti vo verejnej správe a aké druhy teória rozlišuje,

– čo sa skrýva pod pojmami normatívny správny akt a individuálny správny akt,

– aké druhy normatívnych a individuálnych správnych aktov poznáme,

– aké vady rozhodnutí rozoznávame a nakoniec,

– čo chápeme pod pojmom metódy verejnej správy, aký je ich vzťah k formám činnosti vo verejnej správe a aká je ich klasifikácia, resp. členenie.

Tento diel si pre vás pripravila Eva Berníková, ktorá je internou doktorandkou na Katedre ústavného práva a správneho práva PraF UPJŠ.