Medzi spravujúce subjekty vo verejnej správe spadá množstvo líšiacich sa subjektov. Snáď najvýznamnejšie postavenie majú verejnoprávne korporácie, a teda štát, ďalej obce a vyššie územné celky ako subjekty územnej samosprávy a napokon subjekty záujmovej samosprávy. V rámci organizácie verejnej správy taktiež existuje veľké množstvo vykonávateľov verejnej správy, čím rozumieme orgány spravujúcich subjektov. Kombináciou jednotlivých princípov následne vzniká konkrétny orgán, ktorý má svoje miesto v organizácii verejnej správy. Ako si neskôr budete môcť všimnúť, tieto princípy sú vo viacerých prípadoch vymedzené v protikladných dvojiciach, pričom zákonodarca by mal byť pri voľbe použitia konkrétneho princípu vedený snahou o efektívne usporiadanie sústavy verejnej správy v demokratickom a právnom štáte.
V tejto epizóde sa študent dozvie viac o jednotlivých princípoch, na ktorých sú, resp. môžu byť vybudované spravujúce subjekty. Ak sa pýtate, prečo sme sa v dnešnej epizóde rozhodli venovať práve tejto problematike, odpoveď je jednoduchá. Naše skúsenosti zo seminárov ukázali, že táto problematika je z dôvodu jej teoretického charakteru pre študentov značne náročná, preto sa v tejto epizóde pokúsime zamerať aj na jej praktické aspekty, čo umožní študentom jednoduchšie porozumieť jednotlivým princípom. Princípy výstavby spravujúcich subjektov správneho práva sú navyše obsahom samostatnej skúšobnej otázky na postupovej skúške z predmetu Správne právo I., ktorú naši študenti absolvujú v zimnom semestri druhého ročníka bakalárskeho štúdia. Aj preto je dnešná epizóda vhodným doplnkom ku štúdiu.
Tento diel si pre vás pripravila Diana Repiščáková, ktorá je internou doktorandkou na Katedre ústavného práva a správneho práva PraF UPJŠ.