„Myslím, že takéto vyjadrovanie by vôbec osoby ako on nemali používať, či si to myslí alebo nie. Aj SAV, aj ostatné inštitúcie robili posledný rok nonstop, aby sme mali k dispozícii lieky, ventilátory, testy. Je to do veľkej miery ich urážka a strašná nevďaka za ich prácu. Jediné pozitívum, čo z tohto vnímam, je úloha pani Baťovej v tomto celom.
Za mňa osobne mi pripomína profesora Fauciho zo Spojených štátov, ktorý tiež bojoval a snažil sa normalizovať nápady, ktoré mal prezident Trump. Ona spravila podľa zadania maximum čo mohla, a dodala výsledky a maximum, čo sa dalo. Nepodľahla tlaku, odprezentovala to, čo mohli. Za mňa je prototyp toho ako má úradník vyzerať. Plní zadanie, ale výsledky neohýba a správa sa tak, ako by sa mala správať väčšina úradníkov. Ona je inšpiráciou ako by úradníci mali vyzerať. Keď som ja s ním spolupracoval, takéto extrémne idei a činy sa nediali. Neviem či to bolo tým, že tá situácia nebola taká vyhrotená,“ hovorí analytik Martin Smatana o súčasnej situácii so ŠÚKL, Zuzanou Baťovou a expremiérom Igorom Matovičom.
„Na naše prekvapenie na NCZI chaos až tak nebol. Dáta boli k dispozícii, chýbalo tam nejaké rozhodnutie, ktoré by to zastrešilo a ktoré by povedalo áno poďme do toho. Samotné zdravotné poisťovne sa snažili urobiť zoznamy, a v januári sa to aj pripravilo sa to nezrealizovalo. Tam nebol problém na strane IT systémov, ale skôr tam chýbala vôľa, či manažérske zručnosti. Tú terajšiu spoluprácu s NCZI vnímam nádejne.
Testy, ktoré sa budú opakovať v Maďarsku pozostávajú zo 14tich analýz, 11 z nich spravil ŠÚKL a dopadli pozitívne. Oni vlastne sledujú kvalitu tej farmaceutickej výroby, čí akosť, farba, PH sedí s tým ako bolo predpísané. Ak to maďarský labák spraví, jediná informácia bude, že to sedí s návodom na výrobu. Ale to ako je efektívna, bezpečná, aké má vedľajšie účinky, to je niečo iné. To vychádza z klinických štúdií a to je tá časť, ktorá podľa ŠÚKL je stále nezodpovedaná lebo im chýba väčšina informácií, ktoré Sputnik nedodal. Aj EMA dopytovala tieto informácie a stále ich nemá k dispozícii,“ dodáva Smatana.
–
Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH.