„My si nemyslíme, že zámer Igora Matoviča bol zlý, ani ho neoznačujeme za sexistu, iba hovoríme, že spôsob akým to povedal, bol nešťastný. Od neho v jeho pozícii premiéra, keď reprezentuje krajinu, tak na to majú ľudia oprávnene vyššie nároky, aby jeho komunikácia bola citlivejšia a nesexistická. Plus, áno, niekomu sa to môže zdať ako neškodný kompliment, ale my hovoríme, že ide o takú láskavú formu sexizmu. Je to sexizmus prezlečený za kompliment.

On tam oceňuje krásu žien, ako sa vedia postarať o mužov, v skutočnosti nás odkazuje práve do tradičnej sféry žien, že sme estetické doplnky, dekorácie, vy tu varte mužom a tak ďalej. Znie to ako kompliment, ale upratáva nás do tradičných ženských rolí,“ hovorí organizátorka anticeny Sexistický blud Diana Gregorová o víťazovi ankety Igorovi Matovičovi.

„Za sexizmus považujeme to, keď na základe príslušnosti k rodu alebo pohlaviu sú ľudia zosmiešňovaní, ponižovaní alebo sú tam rôzne stereotypy. Áno, niektoré výroky sa niekomu môžu zdať menej sexistické, dostávame aj takúto spätnú väzbu. Je to anticena verejnosti a oni majú v rukách možnosť vyjadriť to, že s niečím nesúhlasia,“ dodáva Diana Gregorová ku kritike, že mnohí ľudia niektoré výroky v ankete za sexizmus nepovažujú.

Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme

Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH.