“My sme o tom preto aj písali. V analýze používame sterilnejší jazyk, ale áno je tu morálny problém. Od systému by sme očakávali, že vidíme, že je tu komunita, ktorá má katastrofálne výsledky, vieme to na dátach ukázať, ideálne by rozdiel medzi tým koľko ide na tých poistencov, a koľko tí pacienti spotrebujú, niekto by mal s tými dátami pracovať. 

Určite nie je v poriadku stav, že títo poistenci vyzerajú ziskovo a snáď to ešte pár rokov vydrží,” hovorí analytik Útvaru Hodnota za peniaze Adam Marek o ich najnovšej analýze, ktorá ukázala, že zdravotné poisťovne zarábajú na prepoisťovaní najchudobnejších Rómov nekalými praktikami. 

“Fakty sú dosť jednoznačné. Zdravotné výsledky sú strašné, na úrovni tretieho sveta, a tí poistenci sú pre zdravotné poistenie ziskoví,” dodáva Marek. 

“Je potrebné, aby sa o tom hovorilo. Pred desiatimi rokmi sa hovorilo veľa o šmejdovských praktikách. Tiež časť ľudí bolo takých, že niekto niečo predal a druhý to nakúpil. Ale dôchodcovia kupovali hrnce za 1000 eur, a bolo to potenciálne zlyhanie spoločnosti. 

A zregulovalo sa to a dá sa to pohnúť. Dúfam, že toto je druhá taká oblasť, že sa vieme posunúť. Treba o tom hovoriť, bude to väčšia hanba ako dnes, viac ľudí to bude chápať a pomôžeme si,” uzatvára tému Adam Marek. 

Ako na to ÚHP prišlo? Ktoré poisťovne takto zneužívajú Rómov v najchudobnejších osadách? Čo s tým bude štát robiť? Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s analytikom ÚHP Adamom Marekom. 

Newsletter Zuzany Kovačič Hanzelovej: https://komentare.sme.sk/t/9122/zkh-pise

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme

Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH.