"Všetci čo tu žijeme máme nejaké autistické črty. To nefunguje tak, že niekto je autisty a iný nie," hovorí profesorka Daniela Ostatníková, ktorá sa venuje výskumu autizmu. Tento rok je laureátkou ocenenia, vedecká osobnosť roka, Eset Science awards.

"Sú nejaké veľké poškodenia genetické, ktoré môžu aj v prípade zvýšiť riziko autizmu. Ale potom sú to zrejme variácie génov, ktoré prinášajú aj nejaké výhody pre vývin mozgu. Z týchto ľudí sa stávajú veľmi dobrí fyzici či matematici. Majú systematické myslenie. Keď sa naakumuluje viac tých variantov, tak to zvyšuje aj riziko autizmu. Nepoznáme jeden chromozóm," dodáva Ostatníková.

Prečo je viac autistov chlapcov ako dievčat? Ako vlastne vzniká autizmus? Prečo je autistov dnes výrazne viac ako pred dvadsiatimi rokmi? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Danielou Ostatníkovou, prednostkou fyziologického ústavu, prodekankou pre medzinárodné vzťahy lekárskej fakulty Univerzity Komenského a čerstvej laurátky Eset science award v kategórii výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania.

Newsletter Zuzany Kovačič Hanzelovej: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://komentare.sme.sk/t/9122/zkh-pise⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠sme.sk/podcasty⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠SME.sk⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠sme.sk/podcast⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Odoberajte aj denný newsletter ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠SME.sk⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ s najdôležitejšími správami na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠sme.sk/suhrnsme⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH