„Na svete je návrh ústavného zákona o dôchodkoch, pred tým boli dlhé rokovania na expertnej úrovni, len, bohužiaľ, sa nepremietli do znenia zákona. A práve druhý pilier je slabou stránkou toho návrhu zákona. Ja to vnímam tak, že zatiaľ politické nezhody bránia tomu, aby vláda efektívnejšie presadzovala reformy a času už nie je veľa. Vieme, že to, čo neurobíte v prvej polovici volebného obdobia, už len ťažko urobíte pred voľbami a navyše, čím ďalej tým menej je istá aj ústavná väčšina. Ale ešte by som nebol úplný skeptik, mali by sme sa snažiť sa rozprávať s opozíciou a koalíciou. Naozaj nemá význam prevádzkovať dôchodkový systém, ktorý necháva v lufte viac peňazí ako je plán obnovy,“ hovorí viceguvernér NBS Ľudovít Ódor o našom dôchodkovom systéme, ktorý urýchlene potrebuje reformu druhého piliera. 

„Veľa lídrov nemá okuliare do diaľky. Sme dosť krátkozrakí. Pred voľbami vidíme len horizont niekoľkých týždňov, kedy budú voľby. Práve aj v tomto období sme výrazne pokrivili prvý pilier, keď sme urobili také deformy piliera, že v súčasnosti patríme medzi najmenej udržateľné krajiny s pohľadu dôchodkového systému v celej Európe. A pritom predtým sme patrili medzi tých lepších žiakov,“ dodáva Ódor. 

Ako zmeniť druhý pilier? Mali by bežní ľudia rozhodovať o investovaní dôchodkov, keď sa do toho nerozumejú? A majú politici vôbec schopnosť robiť reformy, ktoré presahujú štvorročné volebné obdobie? Budú dnešní mladí vôbec dostávať dôchodky? Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s viceguvernérom NBS Ľudovítom Ódorom. 

– 

Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

– 

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty 

– 

Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast 

– 

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme 

– 

Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH.