Balzac patrí medzi najvýznamnejších spisovateľov francúzskej literatúry, je autorom asi stovky románov a patrí k zakladateľom kritického realizmu vo francúzskej literatúre. Narodil sa v roku 1799 do sedliackej rodiny, no i napriek tomu mal prístup ku vzdelaniu a podarilo sa mu vyštudovať právo. Jeho prvotné snahy o podnikanie nedopadli veľmi dobre. Preto mal už v mladom veku na krku mnoho dlhov, ktoré sa s ním tiahli po zvyšok života. Celé roky tvrdo pracoval na tom, aby mohol svoju finančnú situáciu zlepšiť. Aby sa uživil a mal čím platiť dlhy, písal aj brakovú literatúru, takzvané čierne romány. Balzac ich však do svojej tvorby nezaraďoval, čo je celkom pochopiteľné. V roku 1829 sa jeho tvorbe konečne začalo dariť a čoskoro prišli na svet aj jeho najlepšie diela. My si dnes predstavíme bližšie jeho román Otec Goriot, ktorý okrem iného kritizuje spoločnosť posadnutú peniazmi.

Tento podcast ti prináša Trenčianská univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne.

Trenčianska univerzita je mladá univerzita v obľúbenom študentskom meste s jedinečnou atmosférou. Ver tomu, že si vyberieš z pestrej palety študijných programov od personálneho manažmentu, strojárskych technológií a materiálov, dizajnu, až po zdravotníctvo či politológiu.

Študuj, čo ťa baví v meste, ktoré ťa bude baviť tiež. Viac info o prihláškach a jednotlivých programoch nájdeš na https://tnuni.sk/aktuality/

Kľúčové slová: Goriot, Honoré de Balzac, Schooltag, Čitateľský denník, Otec Goriot

🎧 Nepremeškaj už ani jeden diel! Nájdeš nás na podcastových a streamovacích platformách ako Apple Podcasts alebo Spotify.

👉 Spotify: https://open.spotify.com/show/4GJG8mR587Jk6Z1g1ztBZ4

👉 Apple Podcast: https://podcasts.apple.com/sk/podcast/schooltag

Viac noviniek môžeš sledovať aj na našom webe: https://hashtag.zoznam.sk/tag/schooltag/

Schooltag Instagram: https://www.instagram.com/schooltag.sk/

Schooltag TikTok: https://www.tiktok.com/@schooltag

Schooltag Facebook: https://www.facebook.com/schooltag.sk