Slová ekonómia a ekonomika sa používajú ako synonymá, ale je medzi nimi rozdiel. Ekonómia je veda a ekonomika prax. Mikroekonómia sa zaoberá ekonómiou v malom. Vzťahmi medzi jednotlivcami, alebo v presne vymedzenom odvetví.

Makroekonómia sa zase zaoberá ekonómiou ako celkom, a skúma aj javy ako je napríklad nezamestnanosť, alebo inflácia. Ďalej si treba zapamätať ekonomické teórie. My sme si spomínali štyri. Merkantilizmus, fyziokratizmus, socializmus a monetarizmus.

Merkantilizmus je založený na snahe hromadiť drahé kovy, ktoré majú byť zdrojom bohatstva, fyziokratizmus vidí hodnotu v pôde, socializmus preferuje spoločnú prácu a štátne vlastníctvo a monetarizmus je o obehu peňazí.

Kam po maturite? Staň sa jedným z najžiadanejších absolventov na trhu. Žilinská univerzita ponúka TOP študijné programy, najnovšie technológie a kvalitné ubytovanie v najkrajšom kampuse na Slovensku. Zaži UNIZA – svet možností a inovácií!

Kľúčové slová: Sociológia, Schooltag, maturita, Občianska náuka, Ekonomika

🎧 Nepremeškaj už ani jeden diel! Nájdeš nás na podcastových a streamovacích platformách ako Apple Podcasts alebo Spotify.

👉 Spotify: https://open.spotify.com/show/4GJG8mR587Jk6Z1g1ztBZ4

👉 Apple Podcast: https://podcasts.apple.com/sk/podcast/schooltag

Viac noviniek môžeš sledovať aj na našom webe: https://hashtag.zoznam.sk/tag/schooltag/

Schooltag Instagram: https://www.instagram.com/schooltag.sk/

Schooltag TikTok: https://www.tiktok.com/@schooltag

Schooltag Facebook: https://www.facebook.com/schooltag.sk