hociOceňovaná britská dramatička Lucy Prebble patrí medzi najvýraznejšie a najúspešnejšie autorky súčasnosti. Nemenej úspešne sa venuje aj tvorbe pre televíziu a film. Napriek tomu, že dosiaľ vytvorila len 5 divadelných hier, bola v roku 2018 zvolená za členku Kráľovskej literárnej spoločnosti. Na svetové javiská sa v roku 2009 uviedla hrou Enron. Tri roky na to v Británii získala cenu kritiky za najlepšiu divadelnú hru Vedľajšie účinky. Skúma hranice vedy a etiky, ale aj našich vlastných emócií.  Láskou totiž trpíme všetci a všetky témy, ktoré hra otvára, sú veľmi osobné. Stretol sa s nimi každý z nás. Je teda láska chorobou a depresiou alebo liekom?

Jej hlavní predstavitelia – Tristan a Connie – sú dobrovoľníci, ktorí sa rozhodnú zapojiť do lekárskeho experimentu skúmajúceho účinok nových antidepresív. Vzťah medzi nimi sa rodí rovnako intenzívne ako intenzívne sa zväčšujú dávky liekov. Kde sa vlastne ich emócie rodia? V ich hlave, pod správnym vplyvom chémie, lebo naozaj kdesi v srdci? Aký podiel tejto lásky je skutočný a čo je iba vedľajší efekt?

V dnešnej epizóde podcastu SME NÁRODNÉ sa lektor dramaturgie Činohry SND Mário Drgoňa o hre Vedľajšie účinky zhováral s jej režisérkou Alenou Lelkovou a členom súboru Činohry SND a predstaviteľom postavy Tobyho Richardom Stankem.

Autor: Mário Drgoňačo