V spojitosti s rekreačným behom v časti spoločnosti stále prevláda presvedčenie, že ubližuje kolenám alebo bedrovým kĺbom. Skupina vedcov zo Severozápadnej univerzity v USA však vyslovila hypotézu, že ide o mýtus, a v snahe potvrdiť to uskutočnila veľký výskum, na ktorom participovalo 3 804 maratóncov. Výsledky štúdie zverejnili v marci tohto roka.

Výskum pozostával z rozsiahleho dotazníka, vypĺňali ho tí bežci, ktorí v roku 2019 alebo v roku 2021 absolvovali Chicagsky maratón. Priemerný vek bežcov bol 44 rokov, účastníci mali za sebou v priemere päť maratónov a priemerná dĺžka obdobia, počas ktorého sa aktívne venujú behu, predstavovala 15 rokov.

Výsledky štúdie naznačujú, že očakávania vedcov boli správne. Nie je to beh, ktorý ničí dôležité kĺby. Podstatne rizikovejšími faktormi sú nadváha, vyšší vek, genetické predispozície či predchádzajúce zranenie.

Výskum takisto ukázal, že viacerí doktori svojim pacientom inštinktívne radia, aby prestali s behaním, aj keď na to nie je žiadny dôvod. Lekárom preto odkazujú, že pri mnohých rekreačných bežcoch môžu byť v otázke behania benevolentnejší.

V inej situácii sú vrcholoví vytrvalostní bežci, u ktorých sa vysoká záťaž spojená s behom zrejme časom prejaví aj bolesťami kĺbov. V ich prípade je jedným z riešení aj preventívne užívanie liekov.

Výklus ju pravidelný týždenný newsletter o behu a pohybe, vychádza každý utorok. Posielame ho aj e-mailom. Dnes ho pre vás pripravil Peter Kováč, prečítal Ladislav Urbán.