Prinášame vám rozhovor s bratom Martinom Borkovským, kapucínom a kňazom. Brat Martin vysvetľoval, že sexuálne spojenie nemá len fyzický a duševný rozmer, ale aj ten duchovný. Hovoril tiež o tom, aký je omyl vnímať človeka skrze Platónov dualizmus (telo proti duši) a že takéto vnímanie síce do kresťanstva presakuje už tisíce rokov, no v samotnom kresťanstve nemá korene.

Pýtali sme sa aj na to, prečo sa katolícka cirkev zdá byť tak škrupulózna ohľadne sexuálnej morálky. Obzvlášť ak mnohé texty katolíckych mysliteľov píšu o sexualite v takej pravde a hĺbke, ktorá je priamym opakom tejto škrupulóznosti.

A tiež sme sa ho pýtali, akým mýtom o sexualite podľa neho verí sekulárna verejnosť a akým mýtom zasa veria katolíci.

V každom prípade sa máte na čo tešiť. Veríme, že tento rozhovor bude zaujímavý aj pre katolíkov, aj pre nekatolíkov.

 

Tento rozhovor bol pôvodne nahratý ako videozáznam. Ak si ho chcete pozrieť, je dostupný na youtube kanáli Tlakového hrnca.

 

Tlakový hrniec sa venuje prevažne rýchlym a výživným debatám na stredných školách, ale tiež natáča rozhovory so slovenskými a zahraničnými odborníkmi.

Páči sa vám naša práca? Podporiť nás môžete jednorazovo alebo trvalým príkazom. Všetky potrebné informácie nájdete na tlakovyhrniec.sk. Ďakujeme.

 

Ak nám chcete niečo odkázať, napíšte nám na [email protected].

 

Kľúčové slová: Martin Borkovský, Tlakový hrniec, pornografia, sexualita, spiritualita, vzťahy, intimita, sexuálna výchova, kresťanstvo, dualizmus, morálka, zápas, cesta