Ak počas prechádzky v lese nájdete káble napojené na akumulátor, určite s tým nemanipulujte. Je vysoko pravdepodobné, že to patrí vedcom, ktorí pomocou špeciálnych prístrojov monitorujú stromy. Čo všetko výskumníkov v lesoch zaujíma, nám v našom poslednom tohtoročnom podcaste priblížil Miroslav Blaženec z Ústavu ekológie lesa SAV, v. v. i. vo Zvolene.

Doktor Blaženec sa špecializuje na fyziológiu lesa, je tiež odborníkom na lykožrúta smrekového. Preto nás zaujímalo, ako sa tento podkôrny hmyz správa, ako sa dokáže proti nemu smrek brániť a kedy už proti nemu nemá šancu. Dokáže človek takto napadnutému stromu pomôcť? A čo s mŕtvym drevom v lese? Ponechať alebo odstrániť?  

Neobišli sme ani klimatické otázky. Zisťovali sme, ako vplýva zmena teploty a zvýšenie hladiny CO₂ na stromy a podkôrny hmyz. V podcaste sme s odborníkom zhodnotili aj to, ako vyzerajú Vysoké Tatry 19 rokov po katastrofálnej víchrici a opýtali sme sa aj na to, či budú mať vianočné stromčeky v kvetináčoch šancu prežiť výsadbu po sviatkoch.

Epizódu sme nahrali v štúdiu internátneho rádia Inro Zvolen, ktorému touto cestou ďakujeme za prepožičanie priestorov.

Prajeme príjemné počúvanie! 🙂