Aj pri zdanlivo mladom médiu ako sú videohry sa často zabúda na históriu, ku ktorej v dnešnej dobe skôr inklinujú nadšenci retro hrania prípadne pamätníci bažiaci po nostalgii. Avšak herná história nám dokáže priblížiť nielen príbehy ľudí ktorí tvoria hry ale aj naučiť mladšiu generáciu o tom ako sa rozvíjalo toto krásne umenie naprieč rokmi.

Slovensko má takisto fascinujúcu digitálnu históriu, ktorá ale často býva v umeleckej obci opomínaná, práve kvôli svojej mladosti. A práve preto existujú inštitúcie ako Slovenské centrum dizajnu, ktoré sa venuje archivácii, zbierkam a vzdelávaniu v oblasti (nie len) digitálnej histórie.

Do štúdia sme si preto pozvali Marošov na slovo vzatých. Maroš Schmidt, riaditeľ SCD ako aj Maroš Brojo, ktorý je kurátor zbierky multimédií a má na svedomí aj parádnu výstavu slovenského 8bitu.

S pánmi sme rozoberali množstvo tém ktoré by si zaslúžili samostatné podcasty no ak vás zaujíma napríklad čo robí Slovenské centrum dizajnu, prečo je dizajn dôležitý, aká krásna vie byť slovenská kreatívna tvorba, čo je to gýč alebo aké počítače sa vyrábali za socíku na Slovensku, určite sa ponorte do dnešného podcastu Videohernej Výchovy.

Kultúrne inštitúcie sa podobne ako tie ostatné omladzujú a venujú sa čím ďaľej krajším témam ktoré určite nesmú ostať zabudnuté v histórii. Na povalách sa nám váľajú zdanlivo nehodnotné staré televízory, konzoly prípadne časopisy ktoré v našich očiach pripomínajú odpadky. Avšak po spoznaní ich príbehu a minulosti nadobúdajú nový, hodnotný rozmer, ktorý dozaista ocení každý z nás.

https://scd.sk/

https://scd.sk/hry/ – hrateľné 8bitové kúsky. Zn: Slovenské!

Videoherné vychovávanie nájdete aj na:
https://www.instagram.com/videoherna_vychova/

https://www.facebook.com/videohernavychova/

https://podcasts.apple.com/us/podcast/videoherná-výchova/id1660749552

Tento podcast vzniká aj za podpory fondu SK NIC. Ďakujeme!

https://hemisfera.sk/

Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie

https://vlcata.sk/