Málo vecí má na kvalitu nášho života taký významný vplyv ako imunitný systém. Všetci vieme, že existuje, väčšina ho považuje za dôležitý, ale len málokto by vedel povedať, ako vyzerá.
Odborníci však hovoria, že je rovnako nenahraditeľný ako srdce alebo pľúca.
Dokáže nás chrániť pred mnohými nepríjemnosťami. Napríklad pred prechladnutím, odreninami, ale aj vážnymi a život ohrozujúcimi stavmi, akými sú rakovina, zápal pľúc alebo covid-19.
„Dlho nikto netušil, čo spôsobuje choroby, ani ako sa proti nim bránime. Na to, že sa bránime pomocou nejakých protilátok a špeciálnych buniek v tele, sme prišli relatívne nedávno, približne v dvadsiatom storočí,“ vysvetľuje počiatky imunológie vedec Vladimír Leksa z Ústavu molekulárnej biológie Slovenskej akadémie vied
„Imunita nie je jeden konkrétny orgán. Často ju prirovnávam k armáde, polícii alebo k nejakej poriadkovej službe, ktorá stráži mesto a dáva pozor, či je všetko v poriadku. Má svoj generálny štáb aj školu, v ktorej sa kontrolóri vzdelávajú. V princípe je však dôležité najmä to, aby strážila celé mesto – každé tkanivo a každý orgán,“ dodáva.
V novej epizóde podcastu Vizita sa rozprával s redaktorkou Denisou Koleničovou o tom, ako vyzerá imunitný systém, odkedy vieme, že ho máme sa, koľko rôznych častí a buniek ho tvorí alebo či je pravda, že sa až 70 percent našej imunity nachádza v črevách.
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Vizita a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/brifing
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Vizita.
See omnystudio.com/listener for privacy information.