Odstránenie nosných mandlí nepatrí medzi komplikované chirurgické zákroky, napriek tomu ho mnohí z nás považujú za traumatizujúcu udalosť.
Nie div – ak vám ich vyberali pred viac ako dvadsiatimi rokmi, zahŕňal tento zákrok aj zovretie od silného sanitára a nemalé množstvo krvi.
Medicína však aj v tomto smere výrazne pokročila.
"Tento výkon hodný stredovekej tortúry sme už dávno opustili a robievame už endoskopické adenotómie, keď sa pod endoskopickou kontrolou v celkovej narkóze vyberie kompletne celé tkanivo nosohltanovej mandle. To znamená, že recidívy (návraty, pozn. red.), o ktorých sa kedysi rozprávalo, už neexistujú," hovorí v podcaste Vizita otolaryngológ Ján Siváček, ktorý pôsobí v Univerzitnej nemocnici Bratislava aj v súkromnej klinike Interklinik.
"Pri endoskopickom výkone vieme veľmi exaktne zastaviť všetko krvácanie, ktoré v nosohltane je. Dieťa sa vracia po celkovej narkóze rodičom do rúk nekrvácajúce, dýchajúce, bez nosnej mandličky," dodáva.
V novej epizóde podcastu sa s redaktorkou Denisou Koleničovou rozprávali o tom, na čo mandle v našom tele slúžia, ako veľmi sa musia zväčšiť, aby lekár odporučil ich vybratie, aký je rozdiel medzi nosohltanovou a krčnou mandľou a či lekár odporúča po zákroku jesť veľa zmrzliny.
_
Podporte podcast Vizita aj ďalšie podcasty denníka SME kúpou prémiového predplatného a užívajte si podcasty bez reklamy na webe SME.sk alebo v mobilnej aplikácii SME.sk. Prémiové predplatné si kúpite na predplatne.sme.sk/podcast
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Odoberajte aj newsletter Vizita na sme.sk/vizita
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Vizita.
See omnystudio.com/listener for privacy information.