Jeden z najpopulárnejších mýtov o autizme hovorí, že ho spôsobuje očkovanie proti osýpkam, mumpsu a rubeole. Doteraz ho nepotvrdila žiadna relevantná vedecká štúdia, no neustále sa šíri na mnohých konšpiračných weboch aj sociálnych sieťach.

Za posledných tridsať rokov však počet detí s autizmom naozaj stúpol. Sme všetci tak trochu autisti? Prečo sa v populácii zvyšuje výskyt autizmu a cez sito prepadajú častejšie dievčatá?

V špeciálnej minisérii podcastu Vizita o autizme vám moderátorka Denisa Prokopčáková spolu s odborníkmi a odborníčkami, ktorí sa téme autizmu na Slovensku dlhodobo venujú, v pravidelných dvojtýždňových intervaloch priblížia svet tak, ako ho vidia deti s poruchou autistického spektra. Vyvrátia rozličné mýty o autizme a budú tiež hľadať odpovede na najčastejšie otázky o tejto diagnóze.

V prvej epizóde minisérie odpovedá na otázky o diagnostike autizmu profesorka Daniela Ostatníková, prednostka Fyziologického ústavu a prodekanka pre medzinárodné vzťahy Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Odporúčanie: Povedomie o poruchách autistického spektra sa na Slovensku každým rokom zvyšuje. A tiež sa zvyšuje dopyt po kvalitných a relevantných informáciách. V roku 2022 Daniela Ostatníková vydala spolu s ďalšími kolegami knihu Autizmus od A po S. Sprostredkovávajú v nej svoje poznatky a skúsenosti s diagnostikou autizmu a ponúkajú tiež praktické usmernenia pre deti aj dospelých s poruchami autistického spektra. Okrem toho kniha obsahuje aj svedectvá rodičov, ktoré upozorňujú, aké dôležité a užitočné je stať sa vnímavými pre potreby ľudí s touto poruchou.

Ak vás zaujímajú príbehy ľudí s poruchou autistického spektra, určite siahnite aj po knihe Narodený v modrú stredu od Daniela Tammeta. Dokázal sa naspamäť naučiť 22 514 čísel za desatinnou čiarkou čísla pí. Každé číslo vidí ako farbu, má v jeho vnímaní iný odtieň, iný tvar, inú veľkosť aj iný charakter. Spôsobuje to záhadný a mimoriadne vzácny jav známy ako synestézia. Autor prežil komplikované detstvo i dospievanie, zažil výsmech aj šikanovanie.

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠[email protected]⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Všetky podcasty denníka SME nájdete na⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ sme.sk/podcasty⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Odoberajte aj newsletter Vizita na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠sme.sk/vizita⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Ďakujeme, že počúvate podcast Vizita.

See omnystudio.com/listener for privacy information.