V roku 2021 žilo na Slovensku podľa odhadov približne 60 000 ľudí s epilepsiou. Každoročne k nim pribudne zhruba dvetisíc až tritisíc nových pacientov. 75 percent z nich vieme liečiť tak, že sú nastavení na stabilnú liečbu a nemajú záchvaty. Vďaka tomu majú minimum obmedzení, no aj napriek tomu sa ich diagnózy zamestnávatelia boja.
Epileptikom a epileptičkám na trhu práce výrazne pomohla zmena pravidiel na získanie vodičského preukazu, čo pre nich bolo dlho priam nemožné. Aktuálne musí uplynúť rok od posledného záchvatu a ich elektroencefalografia musí vykazovať normálny obraz. Pracovné možnosti sa pre nich vďaka tomu výrazne rozšírili.
V druhej epizóde podcastovej minisérie My sa vám ozveme o zamestnávaní ľudí so zdravotným alebo sociálnym znevýhodnením na trhu práce sa moderátorka Ľubica Melcerová rozpráva s Katarínou Balážovou, ktorej diagnostikovali epilepsiu pred šiestimi rokmi, aktuálne pracuje vo veľkej firme a pri vstupnej lekárskej prehliadke sa čudovali, že chce vôbec pracovať. Hoci nemá veľa obmedzení.
Počuť tiež budete neurologičku Silviu Mehešovú, ktorá priblíži samotnú diagnózu aj skúsenosti jej pacientov a pacientiek, právničku Katarínu Fedorovú, ktorá priblíži povinnosti zamestnávateľov, ktorí majú viac ako 20 zamestnancov, a personalistku Miroslavu Rychtárechovú z Tesca, kde dávajú šancu ľuďom so znevýhodnením.
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik minisérie My sa vám ozveme a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/brifing
–
Ďakujeme, že počúvate podcast My sa vám ozveme.
See omnystudio.com/listener for privacy information.