O poruchách príjmu potravy možno počul každý najmä v spojitosti napríklad s módnym priemyslom. Toto veľmi vážne multifaktoriálne ochorenie však zasahuje do životov už 9 ročných detí. Hoci viac postihuje mladé dievčatá a ženy, nevyhýba sa ani chlapcom a mužom a všetkým socio-ekonomickým vrstvám.
Najznámejšie ochorenia zo spektra PPP sú:
– mentálna anorexia: úmyselné znižovanie hmotnosti vyvolané a udržiavané diétami, nadmerným cvičenim, zvracaním a zneužívanim liekov (najmä preháňadiel). Hmotnosť je podpriemerná až extrémne nízka, napriek tomu je snaha ďalej chudnúť.
– mentálna bulímia: opakované záchvaty prejedania veľkým množstvom jedla, po ktorom nasleduje zvracanie alebo kompenzácia iným spôsobom (nAdmerné cvičenie, zneužívanie liekov – najmä preháňadiel, obdobia hladovania). Hmotnosť je zväčša normálna alebo na spodnej hranici normy.
U oboch foriem je typický strach z nadváhy, naliehavá potreba chudnúť, neustále zaoberanie sa myšlienkami na jedlo a hmotnosť. Bulimické a anorektické fázy sa môžu striedať. Porucha stravovania obvykle predstavuje pokus o zvládanie hlbších emočných problémov, ktoré v danom veku človek nedokáže zvládnuť inak. Manipulácia s hmotnosťou a stravovaním prináša pocit moci a kontroly – tie časom začnú nahrádzať všetky ostatné záujmy a stávajú sa hlavnou náplňou života. Ochorenie vedie k osamelosti, pridružujú sa výkyvy nálady, úzkosť a depresie.
Viac o tejto zložitej problematike porozprávala v štúdiu so Šarkanom skvelá psychiatrička, psychoterapeutka MUDr. Magdaléna Frecer.
V prípade ak máte problém s poruchou príjmu potravy, alebo máte podozrenie, že váš blízky má problém s PPP môžete sa obrátiť napríklad na združenie Chuť žiť.
MUDr. Magdaléna Frecer
Je lekárka s atestáciou v odbore psychiatria. Psychoterapeutické vzdelanie získala v Inštitúte pre výcvik v gestalt psychoterapii (IVGT) v Prahe. Absolvovala 1,5-ročný výcvik v body-psychoterapii pod vedením Eliho Weidenfelda, senior trénera Európskej školy biodynamickej psychoterapie (ESBPE), ktorý sa špecializuje na verbálne a neverbálne terapeutické metódy. Aktuálne sa u neho vzdeláva v psychoterapii traumy. Ukončila kurz Jacobsonovej relaxácie a autogénneho tréningu u prof. MUDr. Jozefa Hašta, PhD.Má skúsenosti s vedením psychoterapeutických a psychoedukačných skupín so zameraním na vyrovnanie sa so skúsenosťou s duševnou poruchou a taktiež dlhoročnú psychiatrickú prax na psychiatrickom oddelení a v dennom psychiatrickom stacionári. Spolupracuje s Ligou za duševné zdravie a so združením Chuť žiť, ktoré sa zaoberá prevenciou porúch príjmu potravy. Aktuálne pracuje na psychiatrickom oddelení Univerzitnej nemocnice v Bratislave-Ružinove a v centre Sunrise ako individuálna terapeutka pod supervíziou. Vedie terapeutické sedenia v slovenčine, poľštine a angličtine. Je pôvodom z Poľska a žije na Slovensku. Je vydatá, má 2 deti.