Poďte s nami nahliadnuť do zákulisia súťaže Nadácie VÚB Maľba 2023. Porotkyňa Ivana Moncoľová nám priblíži nielen vyhodnotenie súťaže, ale tiež dianie v spoločnosti či umeleckom svete v rozhovore, ktorý pripravila Michaela Šimonová.

Ivana Moncoľová je historičkou umenia, kritičkou, teoretičkou a kurátorkou. O vizuálnom umení pravidelne publikuje v odborných aj komerčných médiách. Venuje sa vlastným kurátorským výstavám a edičným projektom. Je editorkou niekoľkých autorských katalógov súčasných umelcov a pod vlastnou vydavateľskou značkou vydala dve monografie. Okrem toho sa venuje aj poradenstvu v investíciách do umenia a pedagogicky pôsobí na Akadémii umení v Banskej Bystrici.

LINK na súťaž Maľba 2023:

https://www.nadaciavub.sk/malba/

LINK na web Ivany Moncoľovej:

https://www.moncolovaartadvisor.com

Viac o súťaži:

Počas 18. ročníka súťaže „Maľba – Cena Nadácie VÚB za maliarske dielo pre mladých umelcov“ sa o víťazstvo uchádzalo vyše 100 umelcov venujúcich sa maľbe. Trojica víťaziek bola ocenená nielen uznaním medzinárodnej odbornej poroty, ale aj finančnou odmenou. O nestranné hodnotenie v prestížnej súťaži sa tentokrát postarali Michal Novotný, kurátor umenia, umelecký kritik a predovšetkým riaditeľ zbierok moderného umenia Národní galerie Praha, rakúsko-slovinská historička umenia, nezávislá kurátorka a pedagogička Hana Ostan Ožbolt a Jaime Valero, maliar a vizuálny umelec zo Španielska. Za Slovensko uzatvára tím porotcov historička umenia, kritička a kurátorka Ivana Moncoľová.

  • Tretie miesto s finančnou odmenou vo výške 5 000 eur získala Alexandra Hrehová s maľbou nazvanou Miss Slovakia Treasure.
  • Druhé miesto s finančnou odmenou vo výške 10 000 eur získala Michaela Šuranská za dielo Research on shining stones II.
  • Prvé miesto s finančnou odmenou vo výške 15 000 eur získala Dominika Kováčiková za dielo Inštinkt prežitia.
  • Porota udelila aj Špeciálne uznanie finalistke Zuzane Badinkovej za dielo I-50.

Sledujte nás aj na našom FB, kde zdieľame novinky a zaujímavosti zo sveta umenia: https://www.facebook.com/ArtStoryPodcast , na našej IG stránke: https://www.instagram.com/artstory_podcast/  a na našom webe: https://artstory.sk/

EV 160/23/EPP | 3. ročník | epizóda 14/2023