Slovenskí Vietnamci sledujú oveľa viac slovenskú ako vietnamskú politiku. Niektorí sa cítia ako Slováci, iní majú identitu ázijských emigrantov na západe. Vietnamci sa len tento rok stali na Slovensku oficiálnou menšinou. Budú mať politické požiadavky, napríklad na menšinové školstvo? Vypočujte si ďalší diel podcastu Banánové deti o vietnamskej komunite na Slovensku.

Naši Vietnamci zatiaľ nemajú politickú reprezentáciu. Nemajú politickú stranu, ani nekandidujú vo voľbách na kandidátkach iných menšinových strán. Prečo to tak je? A bude sa to teraz, po uznaní za oficiálnu menšinu, meniť?

Vietnamské rodiny na Slovensku sú tiež rozdelené podľa politických preferencií. Staršia generácia tiež sleduje rôznych samozvaných mudrcov namiesto serióznych odborníkov. Koho volia ľudia, ktorí sa narodili vo Vietname, v totalitnej diktatúre komunistickej strany? A prečo sa ich deti na politiku pozerajú úplne opačne?

Vietnamskú politiku sledujú naši Vietnamci len veľmi okrajovo a hovoria najmä o korupcii.

Moderátorkou podcastu Banánové deti je Claudia Alner, narodená na Slovensku vietnamským rodičom. Scenáristom a autorom niektorých rozhovorov je Peter Hanák.