Sú slovenskí Vietnamci naozaj viac Slováci, a ako Vietnamci už len vyzerajú? Sledujú slovenskú kultúru, filmy, hudbu a knihy, alebo majú spojenie aj s tými vietnamskými? Existuje aj osobitná kultúra na Západe žijúcich Vietnamcov, ktorých identita vychádza z rodinnej skúsenosti s migráciou. Pustite si novú epizódu podcastovej série Banánové deti.

Mnohí vietnamskí Slováci ovládajú slovenčinu oveľa lepšie ako Vietnamčinu, najmä ak sa už narodili tu. Preto majú s vietnamskou kultúrou oveľa slabší kontakt ako so slovenskou. V staršej generácii je to inak – majú vietnamské šlágre a milujú ich spievať v rámci karaoke.

Mladší slovenskí Vietnamci začínajú objavovať svoju vietnamskú identitu a kultúru až v dospelosti. Aký majú pocit zo slovenských televízií, v ktorých nikto nevyzerá ako oni? Na Slovensku pôsobia vietnamská herečka, ktorá hrá dokonca v hre Jánošík, polovietnamská speváčka, aj vietnamská umelkyňa.

Viete, čo je to červená hudba?

Podcast Banánové deti o vietnamskej komunite na Slovensku moderuje Claudia Alner, narodená na Slovensku vietnamským rodičom. Spoluautorom scenára a rozhovorov v podcaste je Peter Hanák.