Je vojnová trauma prenosná aj na novú generáciu Vietnamcov narodených už na Slovensku? A podpísal sa na vietnamskej emigrácii aj komunistický režim? Aj vojnu na Ukrajine Vietnamci prežívajú inak, v kontexte vlastnej vojnovej traumy.

Po troch dekádach vojny vo Vietname zostali milióny sirôt a ľudí so zdravotnými následkami, chudoba a aj hlad. Navyše, zvíťazil komunistický sever a nový režim sa vysporiadal s dovtedajšími spolupracovníkmi Američanov – ich deti sa nevedeli dostať na školy ani zamestnať. Niektorých dokonca režim poslal na „prevýchovu“, čo bola forma väzenia. Nasledoval masový exodus z Vietnamu. Tu sa začína príbeh vietnamskej diaspóry, najmä v USA.

Aj medzi slovenskými Vietnamcami sú ľudia, ktorí vo vojne prišli o celú rodinu. Ide o celonárodnú traumu, podobnú ako po holokauste. Aj Vietnamci poznajú medzigeneračnú traumu, ktorá sa prenáša z rodičov na deti. Podpísala sa na tom, že slovenskí Vietnamci sa neobjavujú v slovenskej politike?

Podcast Banánové deti moderuje Claudia Alner, ktorá sa narodila na Slovensku vietnamským rodičom. Spoluautorom tejto podcastovej série je Peter Hanák.

Mentioned in this episode:

nativne vitium IH

nativne vitium IH