Sandru ako 14-ročnú znásilnil kamarát. O pár rokov neskôr sa o to pokúsil ďalší muž. Sandra sa ako mnohé iné preživšie stretla so zľahčovaním a nedôverou. Najprv jej neverila najlepšia kamarátka a v druhom prípade ani žena na linke 112. O svojej skúsenosti dnes hovorí preto, aby sa to už nikdy neopakovalo. 

Prečo obetiam sexuálneho násilia nedôverujeme? Štatistiky hovoria jasnou rečou. Podiel falošných obvinení pri sexuálnom násilí neprevyšuje počet krivých obvinení pri iných trestných činoch. Pri sexuálnom násilí je však na rozdiel od iných trestných skutkov podiel neohlásenia násobne vyšší. 

Ženy sa obávajú nedôvery, odsúdenia okolia, zľahčovania situácie či toho, že vina bude pripisovaná práve im. Sexuálne násilie sa však nikdy a za žiadnych okolností nemôže zľahčovať a jeho preživšie musia byť vypočuté. Pretože nikdy to nebola ich vina. Za násilie je vždy zodpovedný iba ten, kto ho pácha.

Podcast moderuje Lenka Šóošová. Autorom malieb použitých v kampani Medúza je Adam Šakový wwww.adamsakovy.sk

Ak vy alebo niekto vo vašom okolí zažíva akúkoľvek formu násilia – domáce, sexuálne, ekonomické, psychické či fyzické, kliknite na www.bezmodrin.sk alebo kedykoľvek zavolajte na bezplatnú Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212. Pomoc je nablízku a cesta von existuje. Ide to aj bez modrín, na tele či na duši.

Tento projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky určenej na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá nezisková organizácia Centrum Slniečko.